Zamknij

Polak rozpoczął badania owoców i warzyw, które zupełnie zmieniają myślenie o zdrowym jedzeniu

06.09.2016 17:05
Obieranie jabłek
fot. East News

Pod lupę weźmie 20 gatunków, które znajdują się w codziennym jadłospisie każdego z nas. 

Wydawać by się mogło, że kiedy przed zjedzeniem obieramy owoce lub warzywa, możemy być w stu procentach pewni, że nie spożywamy szkodliwych substancji. Okazuje się jednak, że skórki nie wszystkich gatunków są barierą dla pestycydów. Dr inż. Maciej Tankiewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczął badania 20 gatunków, żeby ustalić, które z nich nie przepuszczają chemii do środka.  

Dróg wnikania pestycydów do wnętrza owoców i warzyw może być wiele. Ja wezmę pod lupę skórkę. Chciałbym dowiedzieć się, które z pestycydów na niej zostają, a które przenikają do środka. A jeśli wnikają, to jak bardzo? Pozostające na skórce pestycydy nie stanowią większego zagrożenia dla konsumentów i możemy je dość łatwo usunąć przez np. mycie czy gotowanie, nie mówiąc o obieraniu. Do tej pory tego rodzaju badań nie wykonywano, bo dziś stężenie szkodliwych związków w partiach warzyw czy owoców oznacza się najczęściej w całym zblendowanym owocu - przytacza wypowiedź specjalisty Teraz-srodowisko.pl.

Co ciekawe, inżynier skupi się na przenikaniu pestycydów, które zostały dopuszczone przez Komisję Europejską i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Niebawem przekonamy się, czy w owocach i warzywach, które bardzo często spożywamy nie poddając ich obróbce termicznej, nie zostały przekroczone dopuszczone normy. Efektem badań ma być ustalenie, jaką maksymalną dawkę oprysku należy stosować, żeby nie przedostawała się ona do miąższu. Naukowiec lupę weźmie jabłka, gruszki, pomidory, ziemniaki, marchew, burak ćwikłowy i cukrowy, brokuł, ogórek, brzoskwinia, papryka, biała rzodkiew, pieczarki, kiwi, pomarańcze, cytryny, banany, awokado, czereśnie i truskawki.

Jak wiadomo, pestycydy niekorzystnie wpływają na nasz organizm. Często nie zdajemy sobie sprawy, że na przykład ból głowy mógł być spowodowany spożyciem zbyt dużej ilości chemii. A przecież po zjedzeniu jabłka czy ogórka tym bardziej nie spodziewamy się złego samopoczucia i problemów zdrowotnych. Coraz częściej mówi się o tym, że pestycydy kumulują się w naszym organizmie i dopiero po latach odczuwamy ich skutki, które mogą być naprawdę poważne. Wśród zagrożeń wymienia się między innymi choroby nowotworowe oraz endokrynologiczne.