Zamknij

Olej kokosowy nierafinowany, czyli zdrowsza wersja najzdrowszego z tłuszczów. Zastosowanie i cena

Katarzyna Leszczyńska
13.03.2018 15:26

Olej kokosowy jest uznawany za najzdrowszy z tłuszczy. Okazuje się jednak, że istnieje duża różnica pomiędzy jego rafinowaną i nierafinowaną wersją. Dlaczego nierafinowany jest zdrowszy?

Olej kokosowy nierafinowany
fot. Shutterstock.com

Olej kokosowy, niezależnie od swojego rodzaju, jest uznawany za najzdrowszy z tłuszczy, jakie można wykorzystywać nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce. Powstaje z miąższu orzecha kokosa. Dzieli się jednak na olej kokosowy rafinowany i nierafinowany.

Olej kokosowy rafinowany i nierafinowany znacznie różnią się od siebie. Przede wszystkim sposobem przetwarzania. Olej kokosowy nierafinowany jest tłoczony na zimno bez dodatku chemii, przez co uznawany jest za zdrowszą wersję niż jego rafinowany odpowiednik. Ten drugi przetwarzany jest w wysokiej temperaturze, z dodatkiem substancji chemicznych. Dlatego też nadaje się przede wszystkim do smażenia.

Olej kokosowy w kosmetyce

Nie da się ukryć, że olej kokosowy nierafinowany jest najzdrowszą opcją, po jaką możemy sięgnąć. Pozyskiwany jest w procesie mechanicznym, bez zastosowania wysokiej temperatury. Dlatego też pozostają w nim wszystkie najważniejsze wartości i witaminy. W związku z tym możemy go zakwalifikować do produktów prozdrowotnych, które korzystnie wpływają na cały nasz organizm, począwszy od zdrowia, skończywszy na wyglądzie.

Zobacz także: Przez miesiąc codziennie jedli olej kokosowy. Wyniki eksperymentu były zaskakujące

Wersja nierafinowana najzdrowszego z tłuszczów doskonale sprawdzi się w kosmetyce. Ma zbawienny wpływ przede wszystkim na włosy oraz skórę. Olej kokosowy na włosy sprawdzi się doskonale w walce ze zniszczonymi kosmykami. Odżywi je i doda im blasku. Często stosuje się również olej kokosowy na twarz. Wówczas także warto sięgnąć po ten w wersji nierafinowanej. Działa lepiej niż niejeden kosmetyk, który możemy dostać w drogerii.

Olej kokosowy bez rafinowania ma też działanie prozdrowotne. Doskonale sprawdza się w walce z nadciśnieniem tętniczym oraz chorobami serca. Pomoże też w pokonywaniu otyłości. Dlatego też chętnie sięgają po niego osoby na diecie. Warto też dodać, że olej kokosowy nierafinowany ma właściwości przeciwbakteryjne, dzięki którym radzi sobie z trądzikiem. Wzmacnia też włókna kolagenowe, przez co skóra starzeje się wolniej.

Zobacz także: Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o olejach w pielęgnacji skóry i włosów

Olej kokosowy nierafinowany – cena

Mniejszą przewagą oleju kokosowego nierafinowanego nad rafinowanym jest jego cena. Trzeba przyznać, że ten tłoczony na zimno kosztuje znacznie więcej. Nie jest też tak ogólnodostępny jak jego kolega po rafinacji. Jeżeli zatem planujemy wykorzystywać olej kokosowy jedynie do smażenia, lepiej postawić na ten w wersji rafinowanej. Sprawdza się on znacznie lepiej w wysokiej temperaturze. Gdy jednak zależy nam na właściwościach zdrowotnych tłuszczu z miąższu kokosa i chcemy wykorzystać go w kosmetyce, lepiej zainwestować. Cena oleju kokosowego nierafinowanego to około 30-40 złotych za 900 gram. Można go dostać w sklepach ze zdrową żywnością i Internecie.  

 

Zobaczcie w poniższej galerii, jakie produkty mają wpływ na wygląd naszej cery:

Autor: Katarzyna Leszczyńska