Zamknij

Okazuje się, że sposób na szczęśliwy i długi związek znajduje się w kuchni

Martyna Kraus
21.07.2016 14:18
Para trzymająca się za ręce
fot. Pixabay

Nie od dziś wiadomo, że kluczem do udanego związku jest śmiech i dobra zabawa, ale okazuje się, że to nie wszystko. 

Ludzie każdego roku starają się opracować coraz to nowsze metody na udany związek. "Żyli długo i szczęśliwie, dzięki zrozumieniu, grzeczności i cierpliwości"... Tak zaczyna się większość poradników małżeńskich.

Ale recepta na szczęście jest zupełnie inna. Trzeba jej szukać w kuchni, ewentualnie ulubionej restauracji lub kawiarni. Ale na pewno nie na kozetce u psychologa. Badania pokazują, że pary, które imprezują, piją i upijają się razem tworzą bardziej udane związki, niż te, w których kochankowie wolą bawić się osobno. Zgodnie z analizą przedstawioną w "The Journals of Gerontology", pozytywne efekty dobrej zabawy mają szczególnie dobry wpływ na kobiety. 

Żony mówiły, że w ich małżeństwie układało się coraz lepiej, w tych chwilach, gdy spożywały alkohol razem z ukochanym. Kobiety relacje oceniały jako gorsze, w momencie kiedy od czasu do czasu piły bez towarzystwa ukochanego - tłumaczą badacze. 

W statystykach wzięto pod uwagę dość sporą grupę ludzi -  przepytano 5 tysięcy małżeństw, z których 3 tysiące było 33 lata po ślubie. Wyniki można więc uznać za wiarygodne. Doktor Kira Birditt z University of Michigan zaznacza, że nie do końca wiadomo skąd się wzięły takie zaskakujące rezultaty badań, ale prawdopodobnie wieczorny drink można liczyć jako wspólne spędzanie czasu. A to przecież zawsze ma dobry wpływ na związek. Nie znaczy to jednak, że te pary nie mają żadnych problemów.

Trzeba też zaznaczyć, że nie można przesadzać. Zbyt duże ilości alkoholu niosą za sobą niepożądane skutki. Nie możemy wychodzić z założenia, że im więcej alkoholu w naszym związku, tym będzie on lepszy. Nadużywanie napojów wyskokowych zawsze działa destrukcyjnie, także na związki. 

Zobacz: Pomidorami, kolendrą, solą, a nawet wodorostami. Jak może smakować piwo?

Kieliszek wina
fot. Pixabay