Zamknij

Odmiany wiśni – które są najczęściej spotykane?

31.05.2019
Aktualizacja: 31.05.2019 15:32
Odmiany wiśni Debreceni Botermo Czereśniowa Hortensja Wiśnia Nana Wiśnia Kelleris Wiśnia Lucyna
fot. Shutterstock

Wyróżnia się ponad 60 odmian wiśni. Które z nich są najpopularniejsze?

Odmian wiśni jest tak wiele, co sposobów ich podania. Wiśnie to przepyszne i zdrowe owoce, których wyrazisty smak zjednał sobie wielu fanów. Można z nich przygotować zarówno pyszne desery, jak i konfitury. Jakie są odmiany wiśni?

Zobacz także: Sok z wiśni jest pyszny i zdrowy. Jak go przygotować?

Uprawa drzew wiśniowych jest stosunkowo prosta. Nie wymaga ona zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne jest jednak to, aby drzewa owocowe uprawiane były w stosunkowo słonecznych i osłoniętych przed wiatrem miejscach. Wiśni nie powinno się sadzić w zagłębieniu terenu, ponieważ może to spowodować przemarznięcie kwiatów.

Zebranie najlepszych owoców gwarantuje uprawa wiśni na glebie gliniasto-piaszczystej bądź piaszczystej.

Odmiany wiśni

Odmianami wiśni, które występują w Polsce w stanie naturalnym, jest wiśnia karłowata oraz czereśnia ptasia. Drzewa rodzą okrągłe owoce z bardzo soczystym miąższem. Kolor owoców uzależniony jest od odmiany, zazwyczaj jednak jest to barwa ciemnoczerwona.

Drzewa wiśni sadzi się nie tylko w celu zebrania owoców, ale także ze względów estetycznych.

Odmiany wiśni występujące na terenie naszego kraju różnią się pomiędzy sobą kształtem i wielkością drzew, smakiem owoców oraz terminem dojrzewania.

Odmiany wiśni – wiśnia Debreceni Botermo

Debreceni Botermo jest jedną z węgierskich odmian wiśni pospolitej. W Polsce potocznie nazywana jest ona Debreczynką. Od kwietnia do maja drzewo to zostaje obsypane przez jasne kwiaty. Daje to naprawdę spektakularny efekt.

Debreczynka wczesnym latem rodzi wiele owoców o słodko-kwaśnym smaku. Mają one wydłużony, lekko sercowaty kształt i pokryte są błyszczącą skórką o żywo czerwonej barwie. Owoce tej odmiany wiśni są dość duże.

Drzewo to lubi glebę umiarkowanie wilgotną, przepuszczalną oraz z wysoką zawartością wapnia.

Zobacz także: Koniecznie wypróbuj nasze przepisy na tartę z wiśniami!

Odmiany wiśni – Czereśniowa Hortensja

To odmiana jest starą krzyżówką wiśni i czereśni wyhodowaną we Francji. Potocznie nazywana jest ona czerechą. Odmiana ta jest niezwykle odporna na typowe dla wiśni choroby oraz na mróz, lubi rosnąć w zacisznych miejscach w glebie piaszczystej.

Czereśniowa Hortensja ma cechy charakterystyczne obu gatunków, z których powstała tj. wiśni i czereśni. Czerecha po wiśni odziedziczyła swoje wymagania co do uprawy, natomiast po czereśni – odporność na mróz oraz wygląd i smak owoców.

To odmiana rodzi stosunkowo duże owoce mające lekko wydłużony kształt i żółto-czerwoną barwę. Zbierane są one zazwyczaj na początku lipca. Rzadko zdarza się, aby była ona uprawiana przez sadowników; zazwyczaj sadzi się ją w przydomowych ogródkach.

Odmiany wiśni – Wiśnia Nana

Jest to odmiana, która powstała na skutek skrzyżowania wiśni Morella i Crisana, a wyhodowana została w Rumunii. Owoce, które daje, czasami mają kształt sercowaty, a czasami bardziej kulisty. Pokryte są one błyszczącą skórką w kolorze ciemnobordowym, są one jednak zazwyczaj średnio smaczne.

Odmiana ta lubi średnio nasłonecznione środowisko życia i glebę bogatą w wapń. Jest ona bardzo ceniona przez sadowników oraz ogrodników-amatorów.

Odmiany wiśni – Wiśnia Kelleris

Jest to duńska odmiana wiśni, która rodzi owoce o średniej wielkości i bardzo smacznym (słodko-kwaśnym) miąższem. Owoce mają kształt nieco wydłużony, a barwę ciemnoczerwoną. Okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec i w tym czasie drzewa obsypują się jasnymi kwiatami o delikatnej biało-kremowej barwie. Owoce można zbierać zazwyczaj od połowy lipca.

Odmiana ta lubi miejsca słoneczne i żyzną glebę bogatą w wapń. Jest ona także doskonałym zapylaczem dla innych odmian.

Najlepiej sadzić ją wiosną lub jesienią. Niestety, wiśnia Kelleris podatna jest na choroby grzybicze.

Zobacz także: Placek z wiśniami spędza sen z powiek łasuchom. Podpowiadamy, jak go zrobić!

Odmiany wiśni – Wiśnia Lucyna

Wiśnia Lucyna jest polską odmianą tego drzewa, a powstała ona na skutek skrzyżowania Schirpotreb z odmianą Łutówką. W bardzo szybkim tempie wiśnia Lucyna stała się jedną z najpopularniejszych odmian wśród polskich sadowników, ponieważ jej pokrój pozwala na mechaniczny zbiór owoców.

Drzewo to rodzi ciemnoczerwone owoce średniej wielkości w kształcie lekko spłaszczonej kuli. Są one bardzo smaczne zarówno świeże, jak i po przetworzeniu.  

Wiśnia Lucyna lubi słoneczne, jak i lekko zacienione miejsca. Jest ona odporna na mrozy i choroby, a najlepiej owocuje w żyznej glebie.

Zobacz także: Koniecznie wypróbuj nasze przepisy na tartę z wiśniami!

Zagłosuj

Lubisz wiśnie?

Liczba głosów:

Rozwiąż quiz

Czy odgadniesz z jakiego kraju pochodzi to danie? Tylko 1 na 10 osób zdobywa komplet punktów!

sushi
fot. shutterstock

Z jakiego kraju pochodzi sushi?