Zamknij

Nikt chyba nie przypuszczał, że przyjdzie moda na łączenie kawy z tym napojem

Martyna Kraus
09.08.2016 11:33
Kawa z lemoniadą
fot. facebook.com/standcoffeenyc

Nieco mniej egzotyczna wersja tego napoju dotarła już do Polski.

Każdy dzień można rozpocząć na dwa sposoby. Pierwszy to ten, kiedy zaraz po wstaniu robimy sobie zdjęcie na Instagram #taksięobudziłem, a następnie sięgamy po zdrowe śniadanie i jemy je tuż przed poranną sesją jogi. Drugi sposób na rozpoczęcie dnia to obudzenie się po czwartej drzemce i… szybki bieg do pracy.

Pierwszy sposób na idealny poranek nie istnieje, drugi praktykujemy niemal codziennie. W obu przypadkach oczywiście nieodłącznie towarzyszy nam kawa. Tego lata powstała jednak jej nowa, pobudzając wersja, która może brzmieć nieco odrzucając, ale podobno smakuje wyśmienicie. Kawa z lemoniadą jest pomysłem Bryana Hasho, właściciela Stand Coffee w Nowym Jorku. Zaproponował on swoim klientom idealną na lato mieszankę kawy parzonej z cytrynowo-waniliowym syropem i mlekiem migdałowym, podawaną na lodzie.

Zrób to sam

Inspiracją do stworzenia tego napoju był popularny w Rosji napój, który jest połączeniem kawy z napojem cytrynowym. W ślady baristy poszli jego koledzy po fachu i teraz wszyscy mieszkańcy Wielkiego Jabłka piją kawę z lemoniadą. Można skosztować już kilku wersji tego napoju, a także oczywiście przyrządzić go samemu w domu. Jedna z kombinacji głosi, że najpierw należy przygotować czarną kawę parzoną, następnie schłodzić ją, dodać sok z jednej cytryny i kilka kropli syropu ze skórki cytrynowej, a całość dopełnić wodą gazowaną i kostkami lodu. Inna znacznie prostsza, polega na dodaniu do szklanki schłodzonego toniku zimnego espresso i kilku kostek lodu.

Podobno w Nowym Orleanie do czarnej kawy dodaje się z syrop miętowy, wodę gazowaną oraz plasterek cytryny. W Polsce dało się zauważyć modę na espresso z dodatkiem samego toniku ewentualnie Sprite'a. Znając jednak chęć podążania za modą, niedługo także polscy bariści będą serwować bardziej egzotyczne mieszanki smakowe.

Kawa z lemoniadą
fot. facebook.com/standcoffeenyc