Zamknij

Niedługo będziemy zmieniać smak potraw. Tak, warzywa mogą smakować jak czekolada

Agnieszka Moczyróg
18.10.2016 16:02
Jedzenie
fot. Pixabay

Rewolucyjne narzędzie już niedługo zagości w naszych kuchniach. Każdy będzie chciał je mieć.

Adrian Cheok z Uniwersytetu w Londynie stworzył rewolucyjne narzędzie, które już wkrótce może porządnie namieszać na naszych talerzach. Mowa o Taste Buddy, które swoją premierę miał na targach The Big Bang UK Young Scientisis and Engineers Fair. 

Ma ono jedno zadanie: sprawić, aby nielubiane przez nas potrawy zaczęły nam smakować. Dzięki niemu, na przykład potrawy o niskiej zawartości cukru wydają się o wiele słodsze, a te którym w rzeczywistości brakuje szczypty soli, bardziej słone. Teraz każdy, kto nie ma talentu kulinarnego, nie będzie bał się zaprosić znajomych na kolację - wystarczy, że odpowiednio nakryje do stołu. Natomiast te osoby, które są bardziej wybredne niż inne, będą mogły mieć takie sztućce zawsze przy sobie. 

Szczypta prądu

Działanie Taste Buddy nie jest bardzo skomplikowane. To urządzenie, które w skrócie można opisać jako elektryczne sztućce. Podłączany na przykład do widelca gadżet wytwarza prąd o słabym natężeniu mocy, który wpływa na receptory smakowe w jamie ustnej w trakcie spożywania przez nas posiłku. Dzięki temu odczuwamy smak, którego w rzeczywistości dana potrawa nie ma. 

To, co zaczęło się jako szalony eksperyment inżyniera, przerodziło się w coś znaczniej bardziej ekscytującego. W coś, co może uratować ludzkie życie, bo dzięki tego gadżetowi ludzie chętniej sięgną po zdrową żywność - przekonuje twórca Taste Buddy, Adrian Cheok w rozmowie z Telegraph.co.uk.

Co ciekawe, urządzenie działa podłączone też do kubka, dzięki czemu będziemy mogli zmienić smak napoju. Jaki będzie kolejny krok szalonych naukowców? Zapewniają, że chcą jeszcze bardziej ulepszyć swój wynalazek i sprawić, aby nielubiane przez wielu warzywa miały słodki, czekoladowy smak. To szansa dla wszystkich osób, które muszą przejść na zdrową dietę, a nie potrafią przyzwyczaić się do smaku zdrowych dań.