Zamknij

Nie dla pizzy hawajskiej. Prezydent Islandii marzy o wprowadzeniu nowego prawa

Barbara Kaczmarczyk
21.02.2017 12:18
Gudni Johannesson/pizza hawajska
fot. YouTube.com/East News

Najbardziej kontrowersyjne połączenie kulinarne na świecie ma mocnego przeciwnika. 

Hawajska, czyli placek, dużo sera, szynka konserwowa i ananas z puszki. Z Hawajami ma niewiele wspólnego, bardziej kojarzy się z okresem PRL, jednak występuje na całym świecie. Fani prawdziwej pizzy nawet na nią nie spojrzą, nazywają ją profanacją włoskiego klasyku. Jednak trzeba przyznać, że danie to jest oryginalne i doskonale sprawdza się na kaca.

Prezydent Islandii Guðni Thorlacius Jóhannesson uważa, że hawajska powinna być zakazana, przynajmniej w kraju gejzerów i wulkanów. Podczas spotkania z uczniami jednego z liceów w północnej części kraju, odpowiadał na pytania ciekawskich nastolatków, niekoniecznie związanych z polityką. Jóhannesson sam był kiedyś nauczycielem, więc nie ma problemu z dogadaniem się z młodzieżą. 

pizza-hawaiian
fot. Pixabay.com

Ban na ananasa

Jak podaje serwis Islandmag.visir.is prezydent zwierzył się ze swoich osobistych preferencji i upodobań. Wyznał na przykład, że jego ulubioną drużyną piłkarską jest Manchester United. Najwięcej kontrowersji wywołała jednak jego opinia na temat pizzy hawajskiej. Prezydent powiedział, że kategorycznie się jej sprzeciwia. Co więcej, stwierdził, że jeśli miałby moc tworzenia prawa, przede wszystkim wprowadziłby ban na pizzę z ananasem i tanią szynką. 

Prezydent Guðni Jóhannessen jest bardzo popularny w swoim kraju, a jego poparcie wynosi aż 97%. Jeżeli jego słowa zostaną potraktowane poważnie, Islandczycy będą narodem oficjalnie gardzącym ananasem na pizzy, a mieszkańcy wyspy, aby zjeść to danie wstydu, będą musieli przylecieć na przykład do Polski, która zdaje się z hawajską nie mieć żadnego problemu. 

Giphy.com
fot. Giphy.com