Zamknij

Naukowcy odkryli zaskakujące zalety codziennego wypijania butelki piwa

Barbara Kaczmarczyk
23.03.2017 15:42
Piotr Cyrwus w serialu "Siostrzyczki"
fot. ONS

Słowa "na zdrowie" zyskały właśnie nowy sens.

To dobra wiadomość dla miłośników złocistego trunku. Jednak jak we wszystkim - w piciu piwa należy zachować umiar. Ci, którzy regularnie przekraczają zalecaną dawkę, powinni liczyć się z częstymi wizytami u kardiologa.

Serwis Independent.co.uk podaje, że picie pinty piwa dziennie - czyli około 500 ml, zostało uznane za czynność, która redukuje ryzyko rozwinięcia się chorób serca. Oprócz siedmiu butelek piwa typu lager tygodniowo, podobne efekty daje wypicie półtorej butelki wina. 

Największe badania w historii

Zaskakujące wyniki badań opublikowali naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge i Uniwersytetu Londyńskiego w "British Medical Journal". Aby dojść do przełomowych wniosków, przeanalizowali elektroniczne rejestry zdrowia prawie dwóch milionów zdrowych mieszkańców Wielkiej Brytanii. 

W biologii człowiek, który pije umiarkowane ilości niskoprocentowego alkoholu ma tendencje do rzadszego przechodzenia stanów zapalnych i wyższego poziomu dobrego cholesterolu.  Przebadaliśmy pod tym kątem 1,93 miliona dorosłych, co było większym tego typu przedsięwzięciem niż wszystkie dotychczasowe badania razem wzięte – powiedział prowadzący badania doktor Steven Bell w rozmowie z Independent.co.uk.

Naukowcy sprawdzili powiązania picia małych dawek alkoholu z dwunastoma różnymi chorobami kardiologicznymi. Okazało się, że abstynenci, którzy nie dbają o zdrowie, z większym prawdopodobieństwem niż pijący mało zachorują na dusznicę, dostaną zawału serca, wylewu, tętniaka lub dojdzie u nich do nagłego zatrzymania akcji serca.

Jednak jak podkreśla doktor Bell, wyniki badań nie oznaczają, że niepijący powinni zacząć robić to codziennie lub w ogóle. Są w końcu bardziej bezpieczne i bardziej efektywne sposoby na obniżenie ryzyka występowania chorób serca - na przykład zdrowa dieta i sport. Należy również pamiętać, że nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Zagłosuj

Wierzysz w doniesienia brytyjskich naukowców?

Liczba głosów: