Zamknij

Naukowcy obliczyli, jak powinniśmy trzymać kubek kawy

Martyna Kraus
19.08.2016 11:11
Kubek kawy
fot. www.zetchilli.pl

Sprawdzili, co robimy źle i jak powinniśmy to naprawić. Brzmi zabawnie, ale wyniki eksperymentu są naprawdę ciekawe. 

Łyk aromatycznej kawy na początku dnia to przyjemność, której mało kto potrafi sobie odmówić. Na dodatek wielu z nas pije ją tylko z ulubionego kubka lub w wybranej kawiarni. Często jednak poranne manewry z kawą w dłoni kończą się rozlaniem gorącego napoju, który często ląduje na spodniach albo co gorsza białej koszuli. 

Często naukowcy pocieszają, że to nie nasza wina, ale wszechświata, który się na nas uwziął. Tym razem jednak to nie jest jedno z praw Murphy'ego. Jak podaje portal Munchies.vice.com, badacze potwierdzają, że oblewamy się aromatycznym napojem tylko i wyłącznie z własnej winy. A powód tego jest naprawdę banalny - źle trzymamy kubek z kawą. Co ciekawe, nawet kształt kubka nie ma na to wpływu. Zwykła szklanka, głęboka filiżanka czy kubek termiczny nie mają najmniejszego znaczenia, jeśli źle uchwycimy naczynie możemy mieć pewność, że wylejemy kawę. 

Burza w szklance kawy

Jiwon Han, autor badań, obliczył, że siła drgań, jakim poddawany jest kubek wynikają z tego, jak go trzymamy. Dowiódł, że zamiast łapać naczynie za ucho, lepiej będzie chwycić je dłonią od góry. Wtedy kubek jest najbardziej stabilny, a ryzyko oblania się napojem - znacznie mniejsze. Co ciekawe, naukowiec obliczył, że najmniejsze prawdopodobieństwo rozlania kawy występuje, gdy chodzimy tyłem. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiego sposobu poruszania się, więc chodzimy wtedy wolniej, przechylając się z boku na bok, mniej więcej w ten sam sposób, w jaki kawa porusza się w kubku.

Nie zdziwmy się więc, jeśli wkrótce wszyscy w naszym biurze zaczną spacerować tyłem i w dodatku nietypowo trzymając kubek. Oni tylko testują teorię Jiwona Hana. Oczywiście z miłości do kawy, żeby nie stracić nawet kropli ulubionego napoju. 

g1 2