Zamknij

Naukowcy już wiedzą, czy masło faktycznie jest zdrowsze od margaryny. Odpowiedź wcale nie jest oczywista

Agnieszka Moczyróg
13.02.2017 13:37
Masło czy margaryna?
fot. Pixabay

Jeszcze kilka lat temu naukowcy nalegali, abyśmy jedli masło. Dziś w osądach są już bardziej ostrożni.

W 2015 roku naukowcy stwierdzili, że to masło powinno królować na naszych stołach. Według tamtych badań to właśnie tradycyjne masło, nie tylko nie szkodzi, ale i pomaga zapobiegać powstawaniu chorób serca. Z kolei o margarynie szybko powinniśmy zapomnieć. Teraz jednak badacze zmieniają zdanie i przekonują, że margaryna wcale nie jest taka zła. Ba! To ona, według badań, ma być zdrowsza niż masło. 

Wyniki badań naukowców przedstawiono podczas konferencji zorganizowanej w związku z inauguracją programu edukacyjnego "Zdrowe tłuszcze". Na spotkaniu podkreślano przede wszystkim ważną rolę spożywania tłuszczów roślinnych. Jednak, jak można było się dowiedzieć, roślinne nie zawsze oznacza dobre. Przekonuje o tym profesor Marek Naruszewicz, Honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą. 

Wskazane jest ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się w większości produktów bazujących na tłuszczach zwierzęcych. Występują one w maśle, smalcu, nabiale oraz tłustym mięsie, ale też modnym ostatnio oleju kokosowym - powiedział profesor Marek Naruszewicz, a jego wypowiedź przytacza Zdrowie.gazeta.pl. 

Co jeść - masło czy margarynę? Tłuszcze roślinne, a może jednak zwierzęce? Wnioski naukowców są dość oczywiste. Ich zdaniem powinniśmy unikać tłuszczów utwardzonych, a więc palmowego, kokosowego, a nawet twardej margaryny. Jeśli natomiast chodzi o margarynę miękką, tu sprawa wygląda zupełnie inaczej. Zdaniem badaczy, jest ona zdrowsza nawet od masła. 

Aby tego dowieść, naukowcy przez wiele lat monitorowali ponad 70 tysięcy amerykańskich kobiet w wieku od 50 do 79 lat. W ten sposób chcieli ustalić wpływ produktów wykorzystywanych do smarowania pieczywa na ryzyko wystąpienia chorób krążenia, a przede wszystkim zawału serca, czy choroby wieńcowej. Jak podaje Gazeta.pl, badania wykazały, że jeśli zastąpimy jedną stołową łyżkę masła lub twardej margaryny, margaryną miękką, ryzyko wystąpienia zawału serca obniży się aż o 6 procent. Jednak, wyniki oceniające zastąpienie masła niskotłuszczowymi margarynami, nie wykazały podobnych rezultatów. 

Być może już wkrótce poznamy bardziej szczegółowe wyniki badań. Naukowcy nie składają broni i przystępują do dalszych obserwacji. Kto wie, może równie rewolucyjnych.