Zamknij

To najlepsza dieta według naukowców. Nie potrzebujemy nic więcej

Sylwia Bagińska
17.01.2017 11:32
Dieta
fot. Pixabay.com

Amerykański opiniotwórczy portal zebrał kilkadziesiąt planów żywieniowych i wybrał najlepszy. Okazuje się, że dzięki tej diecie wszyscy mogą osiągnąć znaczące korzyści zdrowotne.

Opracowana przez ekspertów z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego w USA dieta DASH znalazła się na pierwszym miejscu według zestawienia US News & World Report. Jej nazwę można odszyfrować jako rozwinięcie skrótu oznaczającego "Dietę zachęcającą do zatrzymania nadciśnienia". Dodatkowo jej prozdrowotne właściwości potwierdza fakt, że na szczycie listy znalazła się już po raz 7 z rzędu.

Jak podaje BusinessInsider.com, nawet amerykański Departament Rolnictwa uznał DASH za najlepszy przykład zdrowego odżywiania. Nie chodzi w niej tylko o gubienie zbędnych kilogramów, ale głównie o polepszenie jakości życia, utrzymywanie sprawności fizycznej i zapobieganie takim przypadłościom jak cukrzyca czy choroby serca.

Dieta DASH jest naprawdę bardzo bezpiecznym planem dla wszystkich. Nie ma w niej nic ekscytującego i to czyni z niej dobry program żywieniowy. To nie jest jakaś chwilowa moda tworząca dziwaczne twierdzenia, że nie możesz na niej polegać - powiedziała stronie BusinessInsider.com Angela Haupt, asystentka redaktora naczelnego działu Zdrowie w US News & World Report.

Jak żyć i co jeść

Jednym z najważniejszych czynników diety DASH jest ograniczenie spożycia sodu. Jak się bowiem okazuje, jego największa zawartość znajduje się w przetworzonych produktach, takich jak mrożonki i paczkowane produkty. Dlatego należy przede wszystkim skupić się na świeżych produktach i chudym białku, takich jak ryby i drób. Dodatkowo w menu diety można znaleźć składniki z pełnego ziarna, nisko-tłuszczowe produkty mleczne i rośliny strączkowe.

W ciągu dnia należy trzymać się limitu 2000 kalorii i ograniczać ilość sodu w diecie do maksymalnej wartości 2,3 grama (najlepiej, gdyby ta ilość nie przekraczała 1,5 grama). Aby uświadomić sobie, jak duże jest to wyrzeczenie, za przykład można wziąć kawałek pizzy, który zawiera aż 0,63 grama sodu. Do tego od 6 do 8 porcji ziaren, 4 lub 5 porcji warzyw i owoców oraz 2-3 porcje nabiału o niskiej zawartości (lub braku) tłuszczu.

W ciągu tygodnia należy spożywać od 4 do 5 porcji orzechów, nasion i roślin strączkowych. Oprócz tego maksymalnie 6 porcji chudego mięsa, drobiu i ryb, ale nie można odmawiać sobie drobnych przyjemności. Dlatego dieta pozwala na wypicie 1 bądź 2 napojów alkoholowych oraz zjedzenia maksymalnie 5 porcji słodyczy. Dzięki błonnikowi zawartemu w owocach i warzywach osoba poddająca się diecie nie będzie narzekać na głód.

Nie samym chlebem...

Eksperci żywieniowi oraz naukowcy zalecają, że aby w pełni cieszyć się z korzyści diety DASH, do swojej codziennej rutyny należy wprowadzić elementy ruchowe. W badaniu z 2010 roku każdego ze 144 ochotników przypisano do jednego z trzech wariantów żywieniowych - tylko diety DASH, diety wraz z ćwiczeniami oraz diety kontrolnej, w której uczestnicy badania podtrzymywali swoje nawyki odżywiania.

Jak się okazało, po czterech miesiącach najlepsze rezultaty osiągnęły osoby z drugiej grupy, praktykujące zdrowe jedzenie i ruch. Na koniec eksperymentu ważyły średnio o 8,6 kg mniej niż na początku. W pozostałych przypadkach spadek wagi nie był tak duży. A kolejnym powodem, dla którego warto korzystać z dobrodziejstw diety DASH, jest fakt, że specjaliści pozwalają na drobne odstępstwa od ustalonego menu...

O ile dieta DASH pomaga w utrzymaniu zdrowego trybu życia, kontroluje nadciśnienie oraz powoduje utratę masy ciała, a także może być stosowana przez każdego, to należy zdecydować się, czy uda się usunąć ze swoich przyzwyczajeń m.in. czerwone mięso, cukier i sól. Należy też mieć świadomość, że przygotowanie posiłków może zabrać więcej czasu niż trwało to wcześniej. Eksperci radzą więc, aby wdrażać reguły tej diety stopniowo i powoli.

Bieg fitness
fot. Pixabay.com