Zamknij

Ten produkt spożywany w nadmiarze ma niekorzystny wpływ na ludzką pamięć. Badania nie pozostawiają wątpliwości

Katarzyna Leszczyńska
06.11.2017 12:46
Za dużo cukru źle wpływa na mózg człowieka
fot. Pixabay

Lepiej je ograniczyć.

Większość ludzi uwielbia słodycze. Od dziecka jednak rodzice wpajają swoim pociechom, że za duża ilość cukru może prowadzić do poważnych uszkodzeń zdrowotnych np. zębów. Inni odstawiają słodkości, ponieważ chcą dbać o linię. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że zbyt duża dawka cukru może mieć o wiele gorsze skutki.

Naukowcy z Boston University School of Medicine przeprowadzili badania, dzięki którym wykazali, że zbyt duża ilość cukru w organizmie przyczynia się do uszczerbków w mózgu. Przede wszystkim uszkadza pamięć krótkotrwałą. Ale nie tylko. Również długotrwała pamięć jest zagrożona. Eksperyment polegał na tym, że osoby miały za zadanie regularnie spożywać słodzone napoje. Później zbadano funkcjonowanie ich mózgów. Okazuje się, że odtworzenie sytuacji, które wydarzyły się niedawno, sprawiło im spore trudności.

Cukier powoduje choroby
fot. pexels.com

Cukier prowadzi do wielu chorób

Dieta, w której występuje duża ilość cukru, może również przyczyniać się do rozwoju chorób w późniejszych latach. Najpopularniejszą z nich jest Alzheimer. Zdaniem uczonych z Boston University School of Medicine, ludzie, którzy spożywają dużo cukru, są aż trzy razy bardziej narażeni na rozwój tego typu chorób.

Warto zatem ograniczyć cukier. Oczywiście nie da się go całkowicie wyeliminować z diety, ponieważ znajduje się w różnych produktach, m.in. owocach. Trzeba jednak zadbać o to, żeby spożywać go jak najmniej. Dzięki temu będziemy zdrowsi, będziemy lepiej wyglądać, a przede wszystkim zapamiętamy o wiele więcej istotnych wydarzeń z naszego życia.

Cukier źle wpływa na ludzki organizm