Zamknij

Można jeść z podłogi, byle szybko. Naukowcy potwierdzili "zasadę pięciu sekund"

Barbara Kaczmarczyk
15.03.2017 14:42
Niedźwiedź je z ziemi.
fot. East News

Ta wiedza przyda się w życiu codziennym - w każdym domu. 

"Zasada pięciu sekund" do niedawna kojarzona była z dziecięcymi przesądami. Każdy chyba choć raz w życiu usłyszał, że może zjeść kanapkę, która leżała na ziemi krócej niż 5 sekund. Okazuje się, że to prawda.

Jak podaje serwis Independent.co.uk, grupa naukowców pod przewodnictwem profesora Anthony'ego Hiltona z Uniwersytetu Aston stwierdziła, że jedzenie, które upadnie na ziemię, jeśli podniesione jest odpowiednio szybko, nie brudzi się. Prawdopodobieństwo, że na przysłowiową kromkę chleba wskoczą niechciane drobnoustroje istnieje, ale jest małe. 

Jedzenie, które spadnie na widoczny bród, oczywiście nie powinno trafić do naszych brzuchów, jednak szkodliwe dla zdrowia bakterie nie zdążą przedostać się na jedzenie w ciągu kilku sekund – wyjaśnił profesor w rozmowie z Independent.co.uk.

Badania brytyjskich naukowców pokazały, że na ilość drobnoustrojów, które przedostają się na jedzenie, wpływ ma powierzchnia podłogi, rodzaj potrawy i czas, jaki spędziła na ziemi. Jak podaje brytyjski serwis, aż 79% z przebadanych 2000 osób przyznało się do jedzenia z podłogi.

Zagłosuj

Wierzysz w zasadę "pięciu sekund"?

Liczba głosów: