Zamknij

Dlaczego miód wykorzystywany jest w kosmetyce i medycynie? Jego właściwości są zbawienne dla organizmu

Anna Respondek
19.03.2018 15:10

To znakomita alternatywa dla cukru. Według specjalistów miód jest znacznie zdrowszy i pożywniejszy. 

Herbata z miodem
fot. Shutterstock

Miód jest to słodki produkt spożywczy, który w większości wytwarzany jest przez pszczoły. Owady te przetwarzają nektar kwiatowy roślin miododajnych i niektórych drzew iglastych. Miód pszczeli różni się składem od miodów wytwarzanych przez inne owady, które pobierają również nektar z roślin trujących dla człowieka. Zbawienne właściwości miodu znane są nie tylko w przemyśle farmaceutycznym ale także kosmetycznym. Skąd tak wielkie zaufanie do tego naturalnego produktu?

Zobacz także: 9 powodów, by jeść siemię lniane. Jakie są jego właściwości?

Miód - właściwości

Miód, choć jest niezwykle słodki, zawiera dużo cukrów redukujących, między innymi fruktozę, glukozę czy sacharozę. Składniki te powodują, że może być wykorzystywany przy walce z cukrzycą, ponieważ organizm diabetyków łatwo przyswaja fruktozę. 

Dodatkowo miód jest znakomitym środkiem bakteriobójczym. Ze względy na zawartość enzymów takich jak nadtlenek wodoru (w 3% roztworze znany jako woda utleniona) pochodzących z gruczołów ślinowych owadów, nadaje się on do odkażania ran. Miód zawiera także różne inne substancje antybiotyczne na przykład lizozym czy apidycynę, które znakomicie działają na ziarniaki (gronkowiec, paciorkowiec), wpływa również hamująco na rozwój laseczki wąglika, prątki gruźlicy czy rzęsistka pochwowego.

Miód może wspomóc osoby borykające się z problemami sercowymi, ponieważ dzięki acetylocholinie wzmacnia wydajność mięśnia sercowego. Jak wiadomo potas, w który miód jest niezwykle bogaty, wspomaga leczenie układu krążenia. 

Przede wszystkim produkt ten jest znakomitym zamiennikiem dla cukru, i świetnie sprawdza się w momentach osłabienia organizmu czy większego wysiłku fizycznego i umysłowego. Polecany jest również przy przewlekłych stanach zapalnych i niedoborze składników odżywczych. Miód leczy również wrzody żołądka, działa przeciwbiegunkowo, hamuje procesy miażdżycowe, koi nerwy, działa nasennie i jednocześnie pobudza mózg do szybszej pracy. 

Ze względu na przyspieszenie gojenia się ran, miód często stosowany jest w przemyśle kosmetycznym, przy tworzeniu kremów do twarzy czy balsamów do ciała.  

Najpopularniejsze rodzaje miodu

Miód manuka - w ostatnim czasie zrobiło się o nim głośno i trzeba przyznać, że jest jednym z najdroższych na rynku. Miody manuka pochodzą z Nowej Zelandii i zawierają aktywne składniki o nazwie Methylglyoxal, które działają silnie antyseptycznie i wzmacniająco. Dodatkowo naukowcy doceniają ich właściwości terapeutyczne. 

Miód gryczany - to jedna z najbardziej popularnych odmian w Polsce. Ten miód był już stosowany przez nasze babcie. Ma kolor ciemnej herbaty i charakterystyczny kwaśny smak. Wzmacnia przede wszystkim naczynia krwionośne. Ma dużą zawartość magnezu, żelaza oraz witamin. 

Miód spadziowy - jest produkowany ze spadzi, najczęściej wykorzystywany przy chorobach układu oddechowego. 

Miód rzepakowy - ze względu na szybkie uleganie procesowi krystalizacji robi się jasny i kremowy. Ma specyficzny i mocny zapach, jednak uważany jest za jeden z najsłodszych miodów. 

Miód wrzosowy - w stanie płynnym ma kolor ciemnobrunatny, jednak szybko ulega krystalizacji. Jego smak jest lekko gorzki i ostry, przez długi czas utrzymuje się również silny zapach kwiatu wrzosu.

Miód wielokwiatowy - ten rodzaj miodu jest niezwykle delikatny i charakteryzuje się woskowym zapachem. W zależności od tego, z jakich kwiatów składa się w większości, może mieć różny kolor i smak. 

Miód faceliowy - pozyskiwany jest z kwiatów facelii i zaliczany jest do miodów nektarowych. Jego smak uwielbiają tradycjonaliści, którzy poszukują słodyczy i odrobiny kwaskowatości. Stosowany przy przeziębieniach. 

Miód akacjowy - ten rodzaj miodu krystalizuje się przez długi czas. Jego zapach jest niezwykle delikatny, jednak niektórzy narzekają na mdły smak produktu. Odznacza się dużo większym stężeniem sacharozy. 

Miód kalorie 

W zależności od rodzaju miodu, w 100 g można znaleźć nawet 304 kalorie. Pomimo tego, miód uznawany jest za znakomity substytut cukru i poleca się słodzenie nim herbaty. Ze względu na wysoką zawartość słodyczy, wystarczy już jedna łyżeczka, aby nadać potrawie czy napojowi odpowiedni smak. 

Miód cena

Ceny miodu w 2017 roku znacznie podskoczyły, co zdziwiło wielu miłośników tego produktu. Ze względu na wyjątkowo małe zbiory miodu za jeden kilogram możemy zapłacić już około 50 złotych. Słoik o wadze około 700 gram kosztuje 19 złotych, a mniejsze znajdziemy nawet za 10-12 złotych. Najdroższą odmianą jest miód manuka, którego cena za poł kilo wynosi nawet 200 złotych i więcej. 

Zobacz także: Czy wywar z zielonej herbaty może wspomóc proces odchudzania? Zaskakujące właściwości

 

Autor: Anna Respondek