Zamknij

Ten miód nazywany jest "królewskim". Dlaczego warto regularnie jeść miód spadziowy?

Anna Respondek
23.06.2020 10:46
Miód na przeziębienie
fot. Shutterstock

Miód spadziowy nie bez powodu nazywany jest "królewskim". Jego właściwości potrafią zaskoczyć. 

Miód spadziowy znacznie różni się od miodu gryczanego czy miodu manuka. To jedyna odmiana, która nie powstaje z nektaru kwiatów. W przypadku miodu spadziowego pszczoły zbierają wydzielinę mszyc i czerwców, które żerują na drzewach liściastych i iglastych. Słodka substancja wabia owady, które zagęszczają ją i składają w komórkach ula. Miód spadziowy można podzielić na pochodzenia liściastego i iglastego.

Zobacz także: Ten "eliksir młodości" znany jest już od kilku tysięcy lat. Dlaczego cieszy się taką popularnością?

Miód spadziowy - właściwości

Miód spadziowy przez wielu specjalistów nazywany jest miodem "królewskim". Nazwę tą zawdzięcza wartościowym pierwiastkom, które zawarte są w jego składzie, między innymi: potas, wapń, sód, fosfor, magnez i mangan. W porównaniu do miodów nektarowych, miód spadziowy ma 9 razy więcej biopierwiastków, które znacznie szybciej przyswajane są przez organizm. Jako jedyny zawiera także srebro, cynę, molibden i wanad. 

Miód spadziowy często stosowany jest w medycynie naturalnej. Spożywanie go niweluje negatywne skutki picia kawy, herbaty, alkoholu czy palenia papierosów. W zależności od tego, czy miód spadziowy pochodzi z drzew liściastych czy iglastych, może mieć nieco inne właściwości. W przypadku miodu pochodzenia liściastego, jego regularne spożywanie może pomóc nam w przyspieszeniu przemiany materii, regulacji pracy serca, rozszerzeniu naczyń wieńcowych, obniżeniu ciśnienia czy przyspieszeniu krążenia. Dodatkowo znakomicie działa przy pielęgnacji powstałych ran, oparzeń czy odmrożeń. 

Jeśli chodzi o miód spadziowy iglasty wykazuje on przede wszystkim działania przeciwzapalne, wykrztuśne i łagodzące uporczywy kaszel. Te właściwości miodu pomagają walczyć nie tylko z przeziębieniami, ale są również przydatne przy chorobach płuc czy oskrzeli. Co więcej, miód spadziowy pomaga leczyć stany lękowe i bezsenność. Polecany jest również osobom pracującym w trudnych i szkodliwych warunkach, ponieważ ma właściwości odtruwające. 

Pomimo tego, że miód spadziowy zawiera więcej węglowodanów niż cukier, jest jednocześnie mniej kaloryczny, dlatego nadaje się idealnie do słodzenia napojów. Według specjalistów ma także działanie przeciwnowotworowe i jak zapewniają stomatolodzy, przeciwdziała powstawaniu kamienia nazębnego. 

Miód spadziowy - cena

Ceny miodu spadziowego wahają się od kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu złotych. Wszystko to za sprawą spadzi, która w niektórych rejonach Polski pojawia się jedynie co kilka lat. 

Zobacz także: Czy picie czystka może mieć skutki uboczne? Fakty i mity na temat czystka

Zagłosuj

Jaki rodzaj miodu lubisz najbardziej?

Liczba głosów:

Autor: Anna Respondek