Zamknij

Miód nawłociowy i jego właściwości. Czym jest nektar życia?

Paulina Ermel
22.03.2018 15:52

Mało popularny i pozyskiwany w Polsce od niedawna. Miód nawłociowy ma oryginalny smak i jest skarbnicą cennych składników odżywczych.

Nawłoć
fot. Shutterstock

Miód nawłociowy powstaje z nektaru nawłoci pospolitej, która kwitnie na przełomie od sierpnia aż do późnej jesieni. Dlatego jest tak cenny dla pszczelarzy, którzy mogą nim nakarmić pszczoły i przygotować je do zimy. Kwiat nawłoci ma przyjemny żółty kolor i piękny zapach. Miód z niej pozyskiwany może jednak przybierać różne barwy – od jasnożółtej po bursztynową.

Zobacz także: Czy warto pić czystka? Te skutki uboczne i przeciwwskazania powinny nas zaniepokoić

Łatwo rozsmarowuje się go na pieczywie, a jego smak różni się od pozostałych miodów kwaśno-gorzką nutą. Do tego ma bardzo przyjemny zapach. Ze względu na szereg właściwości leczniczych nazywany był nektarem życia.

Składniki miodu nawłociowego

Zawiera on substancje, które zabijają bakterie, wiele witamin i, dobrze wpływające na naczynia krwionośne, flawonoidy.

Należy pamiętać o tym, że miód nawłociowy ma dużą aktywność biologiczną i też przez to należy przechowywać go w niższej temperaturze niż inne miody. Jeżeli zapomnimy go szczelnie zamknąć, może przejąć zapachy innych produktów znajdujących się obok.

Miód nawłociowy – kiedy stosować

Miód nawłociowy działa przeciwzapalnie i wspomaga krążenie krwi – obniża ciśnienie, a także uszczelnia naczynia krwionośne. Wzmacnia także sam mięsień sercowy. W tym przypadku jego działanie podobne jest do działania czosnku.

Sama nawłoć znana jest ze swoich właściwości odtruwających, dlatego jeśli chcemy oczyścić organizm, warto sięgnąć po miód robiony z jej nektaru. Miód nawłociowy wspomaga także leczenie stawów. Działa moczopędnie, dzięki czemu sprawdza się w przypadku infekcji układu moczowego.

Sprawdza się w przypadku wzmożonego stresu i wyczerpania fizycznego organizmu. Uspokaja i  poprawia nastrój, dlatego polecany jest osobom, które mają stresującą pracę.

Ten rodzaj miodu można stosować bezpośrednio na skórę. Działa nawilżająco, wygładzająco, a cera pod jego wpływem wygląda na zdrowszą.

Przyspiesza także gojenie się ran i sprawdza się w przypadku owrzodzeń. I choć zawiera wiele cukrów prostych, które są łatwo przyswajane przez człowieka, w rozsądnych ilościach mogą go spożywać także osoby chore na cukrzycę.

 

Autor: Paulina Ermel