Zamknij

Miód manuka zaskoczy cię zdrowotnymi właściwościami i ceną. Czy warto go stosować i jak nie dać się oszukać?

Anna Respondek
19.03.2018 16:05
Pielęgnacja twarzy miodem
fot. Shutterstock

Miód manuka podbił ostatnio nie tylko naukowe laboratoria, ale także serca gwiazd. Skąd biorą się jego wspaniałe właściwości? 

Czym jest miód manuka i skąd bierze się jego popularność? Miód manuka pochodzi z Nowej Zelandii i wytwarzany jest z nektaru krzewów manuka, które są roślinami wiecznie zielonymi należącymi do rodziny mirtowatych. To właśnie białe niepozorne kwiaty są źródłem leczniczego nektaru, który później przez pszczoły przerabiany jest na miód. Oryginalny i najdroższy miód manuka pochodzi z południowo-wschodniej Australii i Nowej Zelandii. Dlaczego uważa się, że miód manuka jest lepszy od tradycyjnych miodów?

Zobacz także: Ten "eliksir młodości" znany jest już od kilku tysięcy lat. Dlaczego cieszy się taką popularnością?

Miód manuka i jego zdrowotne właściwości

O miodzie manuka zrobiło się ostatnio głośno za sprawą badań naukowych, które potwierdziły jego zbawienne właściwości dla organizmu. Eksperymenty przeprowadzone w warunkach in vitro pokazały, że ma on silnie antybakteryjne działanie. Według specjalistów za takie właściwości odpowiada substancja o nazwie methylglyoxal (MGO), która w dużych ilościach znajduje się w wytworzonym miodzie. Oto najważniejsze właściwości miodu manuka:

  • poprawia krążenie krwii,
  • obniża ciśnienie,
  • znacząco poprawia odporność,
  • zwiększa wydzielanie żółci,
  • przyczynia się do powstawania nowych komórek krwi.

Miód manuka i jego wpływ na schorzenia

Ze względu na wyjątkowe właściwości miód manuka ma zastosowanie przy leczeniu wielu schorzeń. Należy jednak pamiętać, że produkt nie w każdym przypadku zastąpi specjalistyczne leki. Jeśli jednak walczymy z wrzodami żołądka czy dwunastnicy, zespołem jelita drażliwego, refluksem lub chorobą Crohna, miód manuka będzie niezastąpiony. Po jego spożyciu w jelitach maleje ilość szkodliwych bakterii, jednocześnie wzrasta jednak ilość bakterii, które odpowiedzialne są za tworzenie naturalnej flory organizmu. 

Produkt sprawdza się również w przypadku leczenia dróg moczowych oraz jest niezwykle pomocny przy leczeniu trudno gojących się ran, takich jak egzema, odleżyny a nawet trądzik. Jeśli od dłuższego czasu borykamy się z problemami z cerą, warto zainwestować w miód manuka o dużym stężeniu MGO. 

Jak podają producenci miodu manuka, naukowcom udało się potwierdzić działanie antybakteryjne w przypadku bakterii takich jak: gronkowiec, helicobacter pylori, paciorkowiec, pałeczki jelitowe czy pałeczki okrężnicy. 

Miodu manuka nie wolno jednak podawać osobom cierpiącym na cukrzycę bądź mającym jakiekolwiek uczulenie na produkty pszczele. Nie poleca się również stosowania go u dzieci poniżej 1. roku życia. 

Miód manuka - cena

Jak nie dać się oszukać podczas kupowania miodu manuka i dlaczego jego ceny są tak wysokie? Choć manuka ma wiele niezwykłych zastosowań, jego największą wadą może być cena. Zależy ona od stężenia MGO w produkcie. Im wyższe stężenie substancji, tym wyższa cena. Aby nie nabrać się na "podróbki" ważne jest, aby zwrócić uwagę na jego konsystencję i to, czy nie jest za bardzo rozcieńczony. W zależności od stężenia MGO i gramatury, za miód manuka możemy zapłacić od 80 złotych do nawet 450 złotych. 

Zobacz także: Czy picie czystka może mieć skutki uboczne? Fakty i mity na temat czystka

Zagłosuj

Jaki rodzaj miodu lubisz najbardziej?

Liczba głosów:

Autor: Anna Respondek