Zamknij

Miód lipowy najlepiej stosować podczas przeziębień. Co jeszcze go wyróżnia?

Anna Respondek
22.03.2018 15:45
Kobieta przeziębienie
fot. Shutterstock

Miód lipowy od dawien dawna uznawany jest za jeden z najlepszych leków w trakcie przeziębień. Jakimi jeszcze właściwościami może się pochwalić? 

Miód lipowy powstaje z nektaru kwiatów lipy, której okres kwitnienia przypada na przełom czerwca i lipca. Jego właściwości antybakteryjne znakomicie sprawdzają się przy walce z przeziębieniami. Miód lipowy zazwyczaj ma jasną barwę, jednak może mieć również odcień zielonkawy, a nawet oliwkowy. Jego smak jest lekko kwaśny, a po skrystalizowaniu może być nawet gorzkawy. W przeciwieństwie do innych miodów, miód lipowy po procesie krystalizacji przybiera postać drobnoziarnistą. 

Zobacz także: Ten "eliksir młodości" znany jest już od kilku tysięcy lat. Dlaczego cieszy się taką popularnością?

Skład miodu lipowego jest niezwykle rozbudowany. Przede wszystkim zawiera on cukry proste, czyli glukozę i fruktozę. Pojawia się tak również wiele substancji zaliczanych do olejków eterycznych, glikozydów, flawonoidów czy garbników. Każda z tych substancji odpowiedzialna jest za inną właściwość miodu

Miód lipowy - właściwości

Miód lipowy znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości antybakteryjnych, za które odpowiedzialna jest oksydaza glukozowa. To właśnie ona inicjuje utlenianie glukozy do glukonolaktanu, który po połączeniu z wodą tworzy między innymi wodę utlenioną. 

Miodu lipowego, podobnie jak pozostałych miodów, nie należy przegrzewać, ponieważ już w 45 stopniach Celsjusza traci większość swoich właściwości. Najlepiej jest rozpuścić go w szklance wody lub mleka, jednak należy pamiętać o tym, aby nie były zbyt gorące. Aby wzmocnić jego działanie, można rozpuścić go także w naparze z kwiatu lipy, owocu maliny lub dodać do niego wyciśnięty sok z cytryny. Podobnie jak każdy inny miód, miód lipowy zawiera wiele witamin z grupy B, a także witaminę C. 

Ze względu na swoje działanie wzmacniające, miód lipowy używany jest przede wszystkim do leczenia przeziębień, grypy czy schorzeń górnych dróg oddechowych. Zawarte w nim substancje działają wykrztuśnie i napotnie, dlatego właśnie często stosuje się okłady z miodem lipowym. Dodatkowo często zaleca się spożywania go w trakcie poważniejszych chorób, jakimi są zapalenie płuc czy zapalenie oskrzeli. 

Miód lipowy może działać moczopędnie, dzięki czemu obniża ciśnienie tętnicze krwi. Stosowany jest przy leczeniu chorób ginekologicznych, układu moczowego i schorzeń reumatycznych. Działa również hamująco na rozwój bakterii gronkowca czy paciorkowca i drożdżaków. 

Regularne stosowanie miodu lipowego nie tylko zapobiega chorobom serca, ale również wycisza i pomaga walczyć z nerwicą. Naukowcy zauważyli również, że miód lipowy może działać nasennie i pozytywnie wpływa na układ pokarmowy. 

Miód lipowy - cena

Za kilogramowy słoik miodu lipowego zapłacimy około 40 złotych. Mniejsze porcje można dostać już za kilkanaście złotych. 

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

Który miód lubisz najbardziej?

Liczba głosów:

Autor: Anna Respondek