Zamknij

Ten rodzaj miodu najczęściej stosowany jest do produkcji kosmetyków. Dlaczego miód gryczany cieszy się taką sławą?

Anna Respondek
20.03.2018 15:13
Maseczka na twarzy
fot. Shutterstock

Maska z miodu gryczanego idealnie walczy z suchą skórą. Ma jednak również inne zastosowania. 

Miód gryczany to jeden z najbardziej charakterystycznych rodzajów miodu. Ma ciemną barwę, przypominającą kolor zaparzonej mocnej herbaty i niezwykle specyficzny ostry zapach. Wystawiony na działanie promieni słonecznych zmienia barwę na prawie czarną. Miód gryczany stworzony jest z gryki, rośliny z rodziny rdestowatych i znany jest ze swoich niezwykłych zastosowań. Do najpopularniejszych właściwości miodu gryczanego należą oczyszczanie naczyń krwionośnych i zwiększenie przyswajalności witaminy C. 

Zobacz także: Ten "eliksir młodości" znany jest już od kilku tysięcy lat. Dlaczego cieszy się taką popularnością? 

Miód gryczany - właściwości

Miód gryczany znany jest w szczególności ze swoich niezwykłych właściwości. Regularne spożywanie go zalecane jest przede wszystkim osobom starszym, które walczą z chorobami dotykającymi naczynia krwionośne, na przykład miażdżycą. Ze względu na dużą zawartość rutyny, miód gryczany wspomaga oczyszczanie naczyń krwionośnych oraz wzmacnia je. 

Cukry proste zawarte w miodzie gryczanym wchłaniają się prosto do krwiobiegu, dzięki czemu w szybki sposób odżywiają mięsień sercowy. Dodatkowo wspomniana wcześniej rutyna w znacznym stopniu hamuje rozkład witaminy C, a co za tym idzie przyspiesza gojenie się ran wewnętrznych i zewnętrznych. Miód gryczany polecany jest w trakcie leczenia złamań, a nawet zszarganych nerwów, ponieważ zawiera duże ilości magnezu. Regularne spożywanie go może również pomóc w walce z niedokrwistością u osób starszych i dzieci, ponieważ znacząco podnosi poziom hemoglobiny we krwi.  

Miód gryczany często wykorzystywany jest w przemyśle farmaceutycznym, ponieważ doskonale sprawdza się jako składnik wspomagający walkę ze zmarszczkami. Zawarte w nim antyoksydanty hamują proces starzenia się skóry. Co więcej, pomaga również w walce z trądzikiem i często stosowany jest w tworzeniu domowych maseczek. 

Maseczka z miodu gryczanego

Choć miód gryczany ma wiele wspaniałych właściwości i zastosowań, jednym z najbardziej interesujących jest wykorzystywanie go przy pielęgnacji skóry ciała i twarzy. Jak już wcześniej pisaliśmy, ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne, miód gryczany pomaga w walce z niedoskonałościami skóry. Jak wiadomo, trądzik bierze się z zatkanych porów i zanieczyszczeń, które miód znakomicie niweluje. 

W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, możemy zrobić kilka rodzajów maseczek z miodem gryczanym. Jeśli zależy nam na oczyszczeniu twarzy, do stworzenia maseczki będziemy potrzebować jednego żółtka, łyżki miodu i łyżeczki mąki owsianej. W przypadku problemów z suchą skórą składniki będą się nieco różniły. Maseczka, która znakomicie złagodzi podrażnienia, powinna składać się z dwóch łyżek miodu gryczanego i dwóch łyżek mleka lub jogurtu naturalnego. 

W obu przypadkach maseczki z miodu gryczanego nakładamy na twarz na około 20 minut, po czym zmywamy je ciepłą wodą delikatnymi okrężnymi ruchami. 

Miód gryczany - cena 

Cena miodu gryczanego na szczęście "nie zwali nas z nóg". Jedną z najdroższych odmian miodu jest miód manuka, który może kosztować nawet 400 złotych za opakowanie. Jeśli chodzi o miód gryczany, zazwyczaj kupimy go już za 19 złotych. W zależności od gramatury słoika, za największy, około 1,5 kilogramowy, zapłacimy jedyne 50 złotych. 

Zobacz także: Czy picie czystka może mieć skutki uboczne? Fakty i mity na temat czystka

Zagłosuj

Jaki rodzaj miodu lubisz najbardziej?

Liczba głosów:

Autor: Anna Respondek