Zamknij

Masło orzechowe jest najlepszą alternatywą dla tabletki nasennej

Martyna Kraus
01.08.2016
Aktualizacja: 08.11.2019 15:03
Masło orzechowe
fot. YouTube

Jeżeli zastanawiamy się, czy warto zjeść je tuż przed snem, nie będziemy mieć już żadnych wątpliwości. 

Śniadanie zjedz jak król, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi – jak wskazuje popularne przysłowie, przed snem lepiej się nie objadać. Każdy z nas chyba wie, że jest to jedna z podstawowych zasad pozwalających zachować szczupłą sylwetkę. 

Istnieje jednak szereg potraw i przekąsek, które mają pozytywny wpływ na sen. Uspokajają nas, pozwalają szybciej zasnąć, a zrelaksowani śnimy przyjemne sny. Jedni na koniec dnia piją szklankę rumianku, inni mleka, ale okazuje się, że równie pozytywny wpływ będzie na nas miała kanapka z masłem orzechowym

Kolacja, ale nie obiad

Kristin Kirkpatrick, specjalistka od żywienia i założycielka popularnego portalu YouBeauty.com, wyjaśniła w "The Huffington Post", w jaki sposób masło orzechowe działa na nasz organizm i dlaczego powoduje, że jesteśmy bardziej zmęczeni. Za ten proces odpowiedzialny jest tryptofan, jednym z głównych składników przysmaku. Ten organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów przekształca się w serotoninę i melatoninę, które z kolei spowalniają nasze działanie i myślenie. W efekcie nasze ciało błaga o odpoczynek i drzemkę. Tryptofan jest także odpowiedzialny za naszą senność po zjedzeniu zbyt obfitego obiadu. Jeżeli na naszym talerzu znajdą się takie składniki jak orzechy, tofu, banany, miód, jajka czy indyk, możemy być pewni, że po jego zjedzeniu organizm będzie domagał się snu.

Idealnym gwarantem zdrowej drzemki będzie więc nie szklanka ciepłego mleka, ale tost lub kanapka z masłem orzechowym. Tym bardziej, że jest to połączenie białka z węglowodanem, a właśnie ten składnik jest kluczowy w wieczornej przekąsce. Węglowodany sprawiają, że tryptofan jest lepiej przyswajany, ponieważ białko kompletnie go blokuje. Taki przysmak można również zastąpić innymi połączeniami. Kto nie lubi masła orzechowego, powinien sięgnąć po mieszankę banana z orzechami lub choćby płatki kukurydziane z mlekiem. 

Trzeba tylko pamiętać o tym, że takie posiłki są dość kalorycznie, więc lepiej nie jeść ich zbyt dużo, gdyż może odbić się to na naszej sylwetce. Zbyt duża ilość jedzenie przed snem przynosi też czasem odwrotny skutek - niektórzy mając przepełniony żołądek, nie są w stanie zasnąć.