Zamknij

Kulinarne szaleństwo osiągnęło szczyt. Najnowszy trend to croissanty z sushi

Barbara Kaczmarczyk
03.02.2017 12:10
Sushi w wersji francuskiej
fot. www.mrholmesbakehouse.com

Sushi po francusku to chyba najbardziej osobliwy kulinarny pomysł na świecie.

Prawdopodobnie jesteśmy świadkami historycznego momentu. Zdjęcie sushi w croissancie wygląda jak satyryczny fotomontaż stworzony na potrzeby zilustrowania hasła "makdonaldyzacja". Jeśli jesteśmy miłośnikami nietypowych kombinacji kulinarnych - takich jak typowo polski, świąteczny hit - czyli makowiec ze śledziem, to francuski, maślany rogalik nadziewany sushi jest spełnieniem naszych marzeń. 

Trudno oprzeć się wrażeniu, że pomysł międzynarodowej sieci piekarni Mr Holmes Bake House jest kumulacją tego, co działo się w kulinariach w ciągu ostatnich dwóch, trzech lat. Mieliśmy już do czynienia z sushi burgerami - czyli ryżem uformowanym na kształt bułki z wypełnieniem rybnym, który przez jeden sezon robił furorę w Nowym Jorku.

Zobacz także: Sushi donuts to najbardziej apetyczny trend na Instagramie

Słodko-słony owinięty w glony

Ze Stanów Zjednoczonych wywodzi się również sushi burrito, którego w Polsce nie do końca udane próby promocji podjęli w swojej restauracji popularni YouTuberzy. Ostatnim trendem deserowym jest KitKat sushi, którego można spróbować w wybranych japońskich barach w Polsce. To po prostu kawałek batona o nietypowym dla przeciętnego, polskiego konsumenta smaku - na przykład zielonej herbaty czy maliny - ułożony na prażonym ryżu i owinięty w glony nori.

W Kalifornii wielką karierę robią za to prawdziwe kawałki sushi otulone tłustym i słodkawym ciastem francuskim. Są idealne na śniadanie. To nietypowe danie zawiera w sobie wędzonego łososia, chrzan wasabi, imbir i glony. Kosztuje 20 złotych. Jak czytamy na stronie AvClub.com, piekarze z kalifornijskiego oddziału Mr Holmes Bake House szybko nudzą się smakołykami, które sami przygotowują.

Dlatego starają się wciąż wymyślać nowe, zaskakujące kompozycje, a kiedy te już się trochę przejedzą - znikają z karty, by powrócić po kilku miesiącach. Zwykle na prośbę stęsknionych klientów.