Zamknij

Jesteś wiecznie głodna? Poznaj 9 możliwych winowajców!

Magdalena Kulej
22.05.2018 16:18
Jesteś wiecznie głodna? Poznaj 9 możliwych winowajców!
fot. shutterstock.com

Jeżeli należysz do osób, które są nieustannie głodne, sprawdź czy nie dotyczy cię jeden z tych 9 niekorzystnych nawyków.

Męczące i wstydliwe burczenie w brzuchu może wydawać się normalne, ale jeśli należysz do grona osób, które są zawsze głodne… może warto rozważyć wszystkie możliwe przyczyny nieustępliwego „małego głoda”?

Zobacz także: Dietetyczka komentuje popularne mity żywieniowe 

Odwodnienie, jedzenie w biegu czy problemy ze snem mogą naprawdę niekorzystnie wpływać na nasze ciało. Co więcej, to niektóre z powodów, przez które nieustannie czujesz, że chcesz zjeść więcej niż w rzeczywistości potrzebujesz. Sprawdź, które z 9 powodów wiecznego głodu dotyczą ciebie.

Dlaczego zawsze jestem głodna? Oto 9 powodów

Nie wysypiasz się

To żadna nowość. Naukowcy już niejednokrotnie potwierdzali, że brak snu potęguje uczucie głodu. Nieprzespana noc powoduje, że poziom greliny wzrasta, co może skutkować wilczym głodem. W międzyczasie do 30% spada poziom leptyny. To z kolei oznacza, że wolniej osiągamy uczucie sytości. 

Jesteś odwodniona

Odwodnienie to kolejny zaskakujący powód wilczego apetytu. A tak naprawdę mowa o głodzie wody. Człowiek myli go jednak często z głodem, przez co jemy, gdy chce nam się pić.

 

Zobacz także: Odwodnienie organizmu - po czym je poznasz?

 

Unikasz tłuszczy

Zaskoczona? A jednak to prawda. Tłuszcze nie cieszą się dobra reputacją, ale są w naszej diecie niezbędne. Dietetycy podkreślają, że dobrze zbilansowany posiłek zawiera zarówno białko jak i tłuszcz, który daje nam uczucie sytość i dłużej się trawi.

Nie spożywasz wystarczającej ilości błonnika

To błąd, bo błonnik hamuje nasz apetyt na poziomie molekularnym. Oznacza to, że wysyła do mózgu odpowiednie sygnały i blokuje receptory odpowiadające za odczuwanie głodu. Znajdziesz go m.in. w płatkach owsianych, owocach, warzywach i produktach pełnoziarnistych.

Za często sięgasz po słone przekąski

Nie jest tajemnicą, że chipsy, paluszki i inne przekąski o wysokiej zawartości sodu powodują odwodnienie. A my wiemy już, że w przypadku odwodnienia wiele osób nie potrafi odróżnić uczucia pragnienia od uczucia głodu. Stąd napady głodu nawet po zjedzeniu całej paczki chipsów.

Jesz w pośpiechu

Jedzenie w biegu jest niestety normą dla wielu osób, którym brakuje czasu na spokojne delektowanie się posiłkiem. Tymczasem po tak szybkim zjedzeniu obiadu możemy mieć pełny żołądek, ale wciąż odczuwać głód. To dlatego, że sygnał o sytości nie dociera do mózgu od razu po spożyciu posiłku, a my mamy ochotę na dokładkę.

Spędzasz zbyt dużo czasu w klimatyzowanym pomieszczeniu

Niektórzy naukowcy sugerują, że częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach prowadzi do zwiększenia uczucia głodu, do stałego podjadania, a w efekcie – do tycia.  Wynika to z tego, że człowiek ma tendencję do częstszego sięgania po posiłki, gdy temperatura spada.

Po prostu się nudzisz

Lepiej się czymś zająć. Badacze twierdzą, że nuda może być kolejna przyczyną uczucia głodu, bo właśnie wtedy najczęściej sięgamy po paczkę chipsów i innych niezdrowych przekąsek.

Liczysz kalorie, a nie zwracasz uwagi na to, z czego składa się twoja dieta

Skupienie się na liczeniu kalorii może doprowadzić do tego, że zamiast wprowadzać do swojej diety odpowiednie składniki odżywcze, będziesz… no właśnie, liczyć kalorie i jeść niekoniecznie to, co ma pozytywny wpływ na twój organizm.

Zobacz także: Nietypowe produkty, które wspomagają odchudzanie