Zamknij

Uważaj na wodę, którą kupujesz w sklepie. Wyniki kontroli Inspekcji Handlowej są niepokojące

Magdalena Kulej
11.04.2018 16:19
Woda mineralna
fot. shutterstock.com

Kontrolerzy sprawdzili ponad 400 partii butelek wody mineralnej. W części z nich wykryli nieprawidłowości. 

Mogłoby się wydawać, że woda to najbezpieczniejszy produkt spożywczy dostępny na sklepowych półkach. Sprawdziła to Inspekcja Handlowa. Wyniki kontroli są co najmniej niepokojące. Kontrolerzy wzięli pod lupę wody mineralne, źródlane i smakowe. Sprawdzono ponad 400 partii, spośród których w co dziesiątej butelce wykryto nieprawidłowości. Te dotyczyły zwykle deklarowanej zawartości kationów i anionów, mylących informacji na etykietach czy przeterminowanych wód.

Zobacz także: Picie wody może być szkodliwe. Nowe badania wskazują, ile szklanek dziennie naprawdę powinniśmy pić

Jak czytamy na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, kontrola odbyła się w III kwartale 2017 r. w 45 supermarketach, 25 mniejszych sklepach i 10 hurtowniach z całego kraju.  Inspektorzy mieli zastrzeżenia do 44 spośród 437 partii, czyli w ponad 10% przypadków. Sprawdzano m.in. oznakowanie butelek, datę ważności i warunki przechowywania napojów. 80 partii trafiło do laboratorium, gdzie szczegółowej analizie poddano ich skład. Wyniki analizy zaniepokoiły zarówno specjalistów, jak i konsumentów.

Okazało się, że aż w 15 z 80 zbadanych partii zawartość niektórych kationów i anionów była odmienna od deklarowanej na opakowaniu. Kolejne 15 partii w 3 sklepach było przeterminowanych, 14 - źle oznakowanych. Kontrolerzy uczulają klientów, by przy zakupie dokładnie czytali etykiety. Na wielu z nich używa się np. określenia „unikalna kompozycja 7 minerałów”, co sugeruje nadzwyczajność danej wody. Tymczasem to zwykły chwyt marketingowy, bo w rzeczywistości każda woda mineralna stanowi niepowtarzalną i wyjątkową dla danego źródła kompozycję minerałów. Zdarza się też, że na przedniej etykiecie widnieje informacja „niskonasycona CO2”, a na odwrocie „wysokonasycona CO2”.

shutterstock_272962934
fot. shutterstock.com

Korzystając z okazji inspektorzy podkreślają, że konsumenci nie zawsze są świadomi tego, co kupują. Odnoszą się tu przede wszystkim do popularnych wód smakowych, które w rzeczywistości z wodą nie mają tak wiele wspólnego.

Konsumenci często nie zdają sobie sprawy, że tak zwane wody smakowe to napoje, w których jest cukier lub substancje słodzące, a także sztuczne aromaty - mówi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Po kontroli 3 przedsiębiorców zostało ukaranych mandatami, wszczęto 4 postępowania administracyjne, a o 19 przypadkach zawiadomiono organy nadzoru sanitarnego lub wojewódzkie inspektoraty jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Zobacz także: Piła wodę z cytryną codziennie przez dwa tygodnie. Najbardziej zaskoczyła ją jedna zmiana

Woda wodzie nierówna

W sklepach można spotkać się z następującymi oznaczeniami. Warto więc wiedzieć, co kryje się pod każdym z nich:

Naturalna woda mineralna – woda podziemna, pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. W zależności od składu mineralnego może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie i być zalecana przy konkretnej diecie czy dolegliwości. Naturalne wody mineralne w zależności od zawartości soli mineralnych dzielą się na: bardzo niskozmineralizowane (do 50 mg/l), niskozmineralizowane (do 500 mg/l), średniozmineralizowane (od 500 do 1500 mg/l) i wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l). Zwróć uwagę, czy na etykiecie jest podana nazwa źródła i miejscowość, gdzie znajduje się ujęcie wody.

Woda źródlana - woda podziemna, pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Jest przeważnie bardzo niskozmineralizowana i dlatego można ja spożywać w dowolnych ilościach.

Woda stołowa – woda mineralna lub źródlana albo ich mieszanka, wzbogacona lub uzdatniona odpowiednimi związkami czy minerałami.

„Woda smakowa” to nie woda, tylko napój. Przeważnie powstał na bazie wody z dodatkiem soków i/lub aromatów oraz cukru i/lub substancji słodzących.

A ty jaką wodę wybierasz?

Zagłosuj

Lubicie pić wodę?

Liczba głosów: