Zamknij

Ekspert wyjawia całą prawdę o siadaniu much na jedzeniu. Aż przechodzi apetyt

26.04.2017 11:23
mucha na kanapce
fot. East News

Okazuje się, że często spotykany widok jest w dużej mierze bagatelizowany przez nieświadomych konsumentów.

I nie chodzi tylko o roznoszone przez wścibskie muchy zarazki.

Choć jest ich naprawdę sporo. Według badań przeprowadzonych przez firmę Orkin, amerykańską insektobójczą spółkę z ponad stuletnim doświadczeniem, owady te są siedliskiem prawie 200 rodzajów szkodliwych bakterii. Jak twierdzi jeden ekspertów, musze ciało, a dokładniej mikroskopijne włoski na odnóżach, są idealnym miejscem dla drobnoustrojów.

Jak podaje DailyMail.com, owady zbierają je za każdym razem, gdy wylądują na gnijącej żywności lub fekaliach. Wystarczy naprawdę niewiele, by mucha przeniosła je prosto na niepilnowany przez człowieka posiłek.

Ich maleńkie owłosione nóżki potrzebują jedynie sekundy, by dotknąć twojego jedzenia i przenieść zarazki ze wszystkich tych paskudnych miejsc bezpośrednio na to, co w danej chwili konsumujesz. A ponieważ muchy potrafią transportować ze sobą tak poważne i zaraźliwe choroby jak cholera, czerwonka i tyfus, to prawdopodobnie będzie najlepiej, jeśli od razu wyrzucimy rzeczy, na których chwilę wcześniej usiadły - powiedział Ron Harrison, entomolog i dyrektor usług technicznych w Orkin.

muchy na pomarańczy
fot. East News

Gorzej być nie może

Ale to jeszcze nic w porównaniu z tym, co odrażający szkodnik zaczyna robić po wylądowaniu na kanapce bądź jabłku. W celu "zmiękczenia" odgryzanego pokarmu, mucha prawie zawsze wymiotuje na jedzenie, aby przygotować sobie konsystencję przyszłej strawy. Owady te nie potrafią przeżuwać, więc odpowiednio wcześniej wypluwają na zewnątrz enzymy trawienne, a następnie tak spreparowany posiłek zjadają ponownie.

Jeżeli człowiek nie odgoni w odpowiednim czasie muchy (a wystarczą jedynie trzy sekundy, by mucha zaczęła trawić swój posiłek za pomocą zwymiotowanych przez siebie substancji), może dojść do zarażenia jedną z groźnych chorób. Nie mówiąc już o tym, co zostało na spożywanym jedzeniu po wylądowaniu owada.

Teraz już wiadomo, dlaczego niektórzy intuicyjnie odganiają te obrzydliwe insekty zanim zdążą wylądować na półmisku. Poza tym warto jeść tylko takie potrawy, że mucha nie siada. I problem z głowy.

mucha na jabłku
fot. East News