Zamknij

Dzięki tej maszynie zastanowisz się dwa razy, zanim zjesz kaloryczny przysmak

Barbara Kaczmarczyk
07.04.2017 10:20
Automat z przekąskami
fot. East News

To rozwiązanie powinno być zastosowane w każdej maszynie na świecie.

Brad Appelhans, profesor medycyny prewencyjnej z Rush Medical College w Chicago, twierdzi, że znalazł sposób na pokonanie chęci kupienia niezdrowej przekąski w automacie. Wystarczy, że łakomczuch poczeka 25 sekund i w tym czasie zastanowi się nad swoim zachowaniem.

Profesor Appelhans zainstalował w maszynach rozmieszczonych na terenie kampusu uniwersytetu Rush timery o nazwie DISC. Kiedy ktoś wybierze niezdrową przekąskę, na wyświetlaczu pojawia się informacja o 25 sekundowym czasie oczekiwania, w którym można podjąć decyzję o zmianie zamówienia na zdrowsze. Wtedy automat podaje je natychmiast.

Jesteśmy zainteresowani możliwością sprawdzenia, czy opóźnienie czasowe wpływa na podejmowanie decyzji bardziej korzystnych dla zdrowia – powiedział w rozmowie z serwisem NPR.org amerykański naukowiec. 

 Z dotychczasowych obserwacji amerykańskiego profesora wynika, że po 25 sekundach 5% studentów i pracowników naukowych dokonywało mądrzejszego wyboru. Jednak skąd wiedzieć, która przekąska kwalifikowana jest jako zdrowa? Jak podaje serwis NPR.org, powinna zawierać mniej niż 350 mg sodu, maksymalnie 10 mg cukru i dostarczać nie więcej niż 250 kalorii. 

Naukowcy obliczyli, że mniej niż pół minuty wystarczy, aby wyrzuty sumienia przemówiły do rozsądku. Pomysł profesora Brada Appelhansa jest genialny w prostocie. Przede wszystkim pozwala na zastanowienie się, czy warto jeść niezdrowo, jeśli do wyboru są także mniej szkodliwe produkty. 

Zagłosuj

Czy pomysł amerykańskiego naukowca sprawdzi się na szeroką skalę?

Liczba głosów: