Zamknij

Jak zrobić wino z winogoron? Wypróbuj sprawdzony przepis!

30.06.2020 12:33

Wino z winogron możesz zrobić w domu, wykorzystując jasne lub ciemne winogrona. Przepis zawiera kilka składników i składa się z kilku prosty kroków. Sprawdź, jak zrobić domowe wino z winogron!

domowe wino z winogron
fot. Fotografia Shutterstock

Jak zrobić wino z winogron? To banalnie proste! Przepis zawiera kilka składników, które z pewnością macie w domu: winogrona, wodę, cukier i drożdże. Domowe wino z winogron, oprócz tego, że jest bardzo smaczne, jest również bogate w antyoksydanty. To one pomagają w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. Substancją, która odpowiada w głównej mierze za właściwości lecznicze wina z winogron jest resweratrol. Ta substancja odpowiedzialna jest za zwalczanie wolnych rodników czy nawet otyłości.

 1. Przepis na wino z winogron
 2. Przepis na wino z winogron ciemnych
 3. Przepis na wino z winogron bez drożdży

Przepis na wino z winogron

Składniki:

 • 10 kg owoców,
 • 5 l wody,
 • 3,5 kg cukru,
 • drożdże winiarskie,
 • balon z rurką fermentacyjną lub inne naczynie, które da się szczelnie zamknąć i do którego można założyć rurkę fermentacyjną.

Jak zrobić wino z winogron?

 1. Drożdże winiarskie wsyp do buteleczki o pojemności 0,25 l i zalej letnią, przegotowaną wodą o temperaturze ok. 20 st. C. w takiej ilości, aby pozostała nad nią wolną przestrzeń, a na koniec wymieszaj. Butelkę zakorkuj watą i odstaw na 24 godziny w ciemne miejsce, gdzie panuje temperatura pokojowa. Po upływie tego czasu dodaj pół łyżeczki cukru i wymieszaj. Ponownie zakorkowaną buteleczkę trzymaj w temperaturze pokojowej przez 2-4 dni.
 2. Winogrona zmiażdż tłuczkiem i zalej wrzącą wodą, a po 3 dniach miazgę przecedź.
 3. 1/3 wyliczonej porcji cukru rozpuść we wrzącej wodzie i po ostudzeniu połącz z moszczem. Następnie całość wlej do balonu, napełniając go do 3/4 pojemności. Potem dodaj porcję "matki drożdżowej" w proporcji: 30-50 cm3 na 1 l nastawu. Całość wymieszaj, poruszając butlą ruchem kolistym, a także mieszając wewnątrz czystą, wyparzoną łyżką lub drewnianą łopatką. W butli powinna zostać 1/3 przestrzeni nad poziomem płynu, aby proces fermentacji mógł przechodzić bez problemów.
 4. Balon zatkaj korkiem wykonanym z waty, a następnie obwiąż czystym kawałkiem płótna i postaw w temperaturze pokojowej (od 15 do 25 stopni Celsjusza). Fermentacja trwa ok. 20 dni. Drugą porcję cukru wlej do balonu siódmego dnia, a trzecią  - w piętnastym. W tym celu należy odlać nieco fermentującego nastawu i wymieszać w nim cukier, a następnie przelać do balonu. Całość należy wymieszać, a także, przy dodawaniu trzeciej porcji cukru, wymienić korek z waty na korek z rurką fermentacyjną. Odstaw balon na kolejne 30 dni.
 5. Po tym czasie ściągnij sklarowaną warstwę wina za pomocą specjalnie przeznaczonej do tego gumowej rurki do gąsiora lub butli, tym razem do pełna. Aby rozpocząć ściąganie wina, trzeba wessać odrobinę płynu z butli, a następnie opuścić rurkę do naczynia, do którego powinien on już spłynąć równym strumieniem. Naczynie, do którego ściąga się wino, musi być ustawione niżej od dna balonu.
 6. Zakorkuj gąsiora, owiń korek z rurką fermentacyjną watą, a naczynie umieść w pomieszczeniu o temperaturze ok. 12 st. C. Po 3 miesiącach ponownie ściągnij wino do czystych butelek, szczelnie zakorkuj, zalakuj i przechowuj w pozycji leżącej. Wino nadaje się do picia po kilku miesiącach.

Zobacz też: 3 pomysły na kompot z winogron. Przepis jest prostszy, niż myślisz!

Przepis na wino z winogron ciemnych

 • W październiku można zrobić wino z winogron ciemnych, kiedy są w pełni dojrzałe. Przygotowany trunek nie tylko świetnie smakuje i odznacza się wyjątkowym aromatem, ale ma również właściwości zdrowotne.

Składniki:

 • 10 kilogramów polskich winogron
 • 4 litry wody
 • 2 kilogramy cukru

Przygotowanie:

 1. Winogron nie płuczemy. Mają one na sobie nalot, który pomaga w fermentacji, więc nie musimy dodawać drożdży!
 2. Najpierw należy oddzielić grona od gałązek. Owoce zmiażdżyć, ale nie miksować. Najlepszym narzędziem do tego jest tłuczek do ziemniaków albo specjalna prasa do wina.
 3. Miazgę wlewamy do gąsiorka o pojemności 25 l lub innego naczynia, które da się szczelnie zamknąć i do którego można założyć rurkę fermentacyjną.
 4. Do miazgi owocowej dolewamy 4 litry wody, w których wcześniej rozpuszczamy 2 kilogramy cukru.
 5. Tak przygotowane wino zatykamy korkiem z rurką fermentacyjną i zostawiamy na 6-7 tygodniu.
 6. Co kilka dni sprawdzamy, czy w rurce fermentacyjnej jest woda oraz obserwujemy, czy miazga z winogron nie podchodzi za wysoko korka. Jeśli okaże się, że dochodzi do samego korka, to możemy odlać trochę wody lub wyjąć część miazgi.
 7. Po 6-7 tygodniach odcedzamy miazgę od płynu. Wtedy, w zależności od smaku, możemy dosłodzić wino.
 8. Wlewamy je do gąsiorka na kolejnych kilka tygodni (4-5). Zatykamy korek w rurką fermentacyjną i także wlewamy do niej wodę.
 9. Wino jest gotowe w momencie, gdy przestaje pracować, czyli buzować.

Zobacz także: 4 sprawdzone przepisy na muffinki z winogronami. Spróbuj!

Przepis na wino z winogron bez drożdży

 • Jeśli nie umyjemy owoców, nie będą potrzebne drożdże, gdyż znajdujący się na nich nalot zastępuje je i ułatwia fermentację.

Składniki:

 • 1,5 kg cukru
 • 3 litry wody
 • 2 kg winogron (oddzielonych od gron)

Przygotowanie:

 1. Zaczynamy od przygotowania moszczu. Owoce miażdżymy np. tłuczkiem do ziemniaków lub w sokowirówce.
 2. Przekładamy je do gąsiora i zalewamy przestudzonym syropem (wodą zagotowaną z cukrem). Butla powinna być wypełniona do 2/3 wysokości.
 3. Następnie należy ją zatkać korkiem z rurką fermentacyjną.
 4. Po tygodniu można już odcisnąć owoce, zlać płyn do mniejszej butli, zatkać korkiem z rurką fermentacyjną, odstawić w ciepłe miejsce (18-20 st.C) i czekać.
 5. Wino jest gotowe gdy, dwutlenek węgla wydzielający się w butli, wypycha wodę z rurki.
 6. Wtedy wino zlewamy do butelek, korkujemy i przechowujemy w pozycji leżącej.

Produkty, które jecie mają bardzo duży wpływ na wygląd waszego ciała. O tym nie mieliście pojęcia!