Zamknij

Dlaczego piwo koncernowe nie smakuje? To żadna tajemnica

13.05.2016 12:47
Piwo
fot. www.pixabay.com

Nad uzyskaniem takiego efektu pracuje sztab specjalistów. 

Sklepowe i barowe półki są pełne piw różnych marek, które, choć różnią się między sobą etykietami, w smaku są często nierozróżnialne. Zwykle zimne, o lekkim niesprecyzowanym aromacie. Często może się nam wydawać, że nieuczciwy barman dodał do niego wody. Nic bardziej mylnego, koncernowe piwo tak właśnie powinno smakować. Naprawdę.

Czołowi producenci piwa latami dopracowali receptury wdrażając najnowsze technologie w celu stworzenia produktu idealnego. W założeniu miał być to trunek, który będzie smakował wszystkim, a więc będzie po prostu pozbawiony wyraźnego smaku. Nie mniejszym osiągnięciem jest też oczywiście jego cena. Średni koszt koncernowej butelki czy puszki piwa (nazywanego europiwem) jest niewiele wyższy niż cena sklepowej wody. Dzięki jego nijakości będziemy mogli wypić go naprawdę sporo, nie zawracając sobie głowy takimi niuansami jak smak czy zapach.

Ile chmielu w chmielu?

W dużych browarach nad całym procesem czuwa zespół profesjonalnych sensoryków, którzy mają do dyspozycji własne laboratoria. Ich zadaniem jest nieustanna kontrola warzonego trunku. Jeśli w piwie pojawią się zbyt silne aromaty, dodają specjalne enzymy lub mieszają ze sobą wiele różnych warek, tak aby zmniejszyć natężenie wad. W osiągnięciu braku smaku pomaga też sugerowana przez producenta bardzo niska temperatura serwowania piwa, która utrudnia wyczucie zapachu. Nie bez powodu ciepłe piwo przestaje nam smakować.

Większość konsumentów nie potrafi wyczuć w piwie poszczególnych aromatów, które składają się na pożądany przez koncerny profil. Najpopularniejsza przyprawa, chmiel, który powinien wnosić aromaty roślinne i żywiczne, w polskim piwie najczęściej zobaczymy tylko na reklamach, a epatuje się nim do tego stopnia, że wśród naszych rodaków wciąż popularne jest mniemanie, że piwo warzy się właśnie z chmielu.

Jednak zgodnie z praktyką i odpowiednią ustawą, ponad 50% substancji, którą drożdże przetwarzają na dwutlenek węgla i alkohol, jest słód. Ponieważ przy tak dużej produkcji ważna jest każda złotówka, uzupełniany jest często tańszymi zamiennikami na przykład syropem kukurydzianym i cukrem, które wnoszą do piwa… właściwie nic, poza mdłym aromatem zwiększoną ilością alkoholu.

A może sok z… ironii?

Jeśli koncernowe piwo zwyczajnie nam nie smakuje, zawsze można dodać do niego sok, albo wybrać gotową opcję, czyli popularne w ostatnim czasie radlery, gdzie sok wlał za nas producent. Lepszą alternatywą jest zakup piw rzemieślniczych, które oferują nam całą gamę najróżniejszych smaków i zapachów, zaczynając od chmielowych po czekoladowe i kawowe, które znajdują w Polsce coraz więcej amatorów. Widzą to też same koncerny, które na przestrzeni paru lat rozszerzyły swoje portfolio o piwa udające różne style.

Za trunki jakościowe trzeba jednak zapłacić więcej, ponieważ ich producenci nie kierują się ceną, ale zaspokojeniem gustu mniejszych grup odbiorców. Czasami jednak warto sięgnąć po piwa, które oferują sobą coś więcej, niż tylko wodnisty smak i lekko goryczkowy posmak, do którego przyzwyczaiły nas koncerny.