Zamknij

Czy warto pić czystka? Te skutki uboczne i przeciwwskazania powinny nas zaniepokoić

Anna Respondek
14.03.2018 15:36
Herbata z czystka
fot. Shutterstock

Picie herbaty z czystka może wspomóc funkcjonowanie organizmu. Czy ma jakieś skutki uboczne? 

Czystek to rodzaj krzewu z rodziny czystkowatych. Można rozróżnić aż 50 gatunków i mieszańców rośliny. Najczęściej czystek występuje w okolicach basenu Morza Śródziemnego, a jednymi z najbardziej znanych odmian jest czystek kreteński, czystek lawendowy czy wawrzynolistny. Picie herbaty z czystka jest popularnym sposobem na walkę z wieloma dolegliwościami, między innymi niedoczynnością tarczycy

Zobacz także: Czy wywar z zielonej herbaty może wspomóc proces odchudzania? Zaskakujące właściwości

Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy herbata z czystka powoduje jakieś skutki uboczne i czy nie ma przeciwwskazań w piciu jej. Co na ten temat mówą specjaliści?

Herbata z czystka - przeciwwskazania do picia czystka

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania przy piciu herbaty z czystka? Naukowcom nie udało się jeszcze przyjrzeć dokładnie temu tematowi, jednak jak podaje większość źródeł, czystek jest odpowiedni dla wszystkich ludzi w każdym wieku. Bezpieczne jest stosowanie czystka nawet u niemowląt czy kobiet w ciąży. Dzieciom można podawać napar z czystka, aby złagodzić stany alergiczne. Choć nie można go przedawkować, nie należy również przesadzać z ilością przyjmowania zioła. Już przy 2-3 kubkach herbaty z czystka dziennie można zauważyć jego lecznice właściwości. 

Herbata z czystka - skutki uboczne

W przypadku czystka skutki uboczne nie zostały dotychczas stwierdzone. Choć niektóre osoby przy piciu kilku kubków herbaty jednego dnia, skarżyły się na bóle głowy. Jednakże są to nieliczne przypadki i jak przekonują specjaliści, picie czystka, w porównaniu z innymi ziołowymi i zielonymi herbatami, nie grozi przedawkowaniem. Należy jednak pamiętać o tym, że czystek jest jedynie wspomożeniem organizmu i w przypadku stosowania go przy poważnych schorzeniach, takich jak stany zapalne czy choroby nowotworowe, nie można zapominać o dodatkowym i profesjonalnym leczeniu. 

Zobacz także: Olej kokosowy nie tylko do potraw? Dlaczego tak świetnie wpływa na skórę i włosy?

Zagłosuj

Czy piłaś kiedyś herbatę z czystka?

Liczba głosów:

Autor: Anna Respondek