Zamknij

Nie zjemy już jogurtów z nasionami chia? Unia Europejska tłumaczy decyzję względami zdrowotnymi

Anna Respondek
26.07.2017 11:53
Deser z nasionami chia
fot. Pixabay

Europejski Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności zajął się popularnymi wśród miłośników zdrowego żywienia nasionami chia. 

Modny dodatek, nasiona chia, stosowany przez wiele fit blogerek i dietetyczek, może okazać się niebezpieczny dla naszego zdrowia. Choć uważany jest za produkt o wielu wartościach odżywczych, Unia zakazała wykorzystywania go w jogurtach i deserach.  

Batalia o szałwię hiszpańską rozpoczęła się już w 2009 roku, kiedy to Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, po badaniach toksykologicznych, ogłosił, że wykorzystanie mielonych lub całych nasion nie powinno przekraczać 5 procent. Mogły być stosowane jedynie przy wypiekaniu chleba. 

Deser z nasionami chia
fot. Pixabay

W 2013 roku udało się nieco poluzować restrykcje nałożone przez Unię. Możliwość zastosowania szałwii wzrosła do poziomu 10 procent. Wśród dopuszczonych produktów, oprócz chleba, pojawiły się również przetwory zbożowe, mieszanki owoców, orzechów i nasion. Natomiast na paczkach z nasionami chia pojawiła się informacja, że ich spożycie nie powinno przekraczać 15 gram dziennie. 

W kolejnych latach zezwolono na zastosowanie dodatku w sokach owocowych oraz mieszankach soków owocowych w proporcjach 15 gram nasion na 450 mililitrów soku.

Producenci szałwii hiszpańskiej starają się skłonić Komisję Europejską do zmiany postanowień, jednak wciąż na liście produktów z dodatkiem chia nie ma jogurtów i deserów. Sprzedawanie ich jest bezprawne i może doprowadzić do nałożenia mandatów na producentów przez Główny Inspektorat Sanitarny.