Zamknij

Ciasto na pierogi na 6 sposobów

31.10.2018 15:04

Wbrew temu, co może ci się wydawać, ciasto na pierogi jest bardzo proste w przygotowaniu. Może je zrobić na wiele różnych sposobów z różnych składników. Ciasto na pierogi w każdej odsłonie jest bardzo dobrą bazą do twoich ulubionych farszy.

pierogi
fot. Shutterstock

Ciasto na pierogi można przygotować na wiele różnych sposobów. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego mąkę, jajka i wodę. W ostatnim czasie pojawiły się także przepisy, chociażby na ciasto do pierogów bez jajek czy opcje bezglutenowe. Który przepis będzie najlepszy dla ciebie? Sprawdź!

1. Ciasto na pierogi - tradycyjny przepis

Składniki:

 •     1 jajko
 •     20 g masła
 •     300 g mąki pszennej
 •     szczypta soli
 •     125 ml wrzącej wody

Mąkę przesiać do miski, dodać sól. Do zagotowanej wody włożyć masło i roztopić, stopniowo wlewać do mąki, mieszając wszystko łyżką. Dodać jajko i połączyć wszystkie składniki, zagnieść gładkie ciasto. Wyłożyć na podsypany mąką blat i wygniatać przez około 7-8 minut. Zawinąć w folię i odstawić na ok. 30 minut.

Ciasto podzielić na 4 części i kolejno rozwałkowywać na cienki placek (około 2-3 mm), obsypując w razie potrzeby stolnicę mąką. Małą szklanką wycinać kółka, rozciągnąć je trochę w palcach, następnie na środek nakładać po jednej czubatej łyżeczce farszu. Składać na pół i zlepiać dokładnie brzegi, układać na stolnicy. W dużym garnku zagotować osoloną wodę i jak będzie mocno wrzała, włożyć pierwszą partię pierogów (około 15 sztuk). Po ponownym zagotowaniu zmniejszyć ogień do średniego i gotować pierożki przez około 2 minuty licząc od czasu wypłynięcia ich na powierzchnię wody (do czasu aż ciasto będzie miękkie, sprawdzamy palcem, wyławiając jednego pieroga). Długość gotowania zależy od grubości ciasta.

2. Ciasto na pierogi bez jajek

Składniki:

 •     200 ml gorącej wody
 •     25 g masła
 •     300 g mąki pszennej
 •     szczypta soli

Mąkę przesiać do miski, dodać sól. Do gorącej wody włożyć masło i roztopić. Później stopniowo wlewać je do mąki, mieszając wszystko łyżką. Połączyć składniki i wyłożyć je na podsypaną mąką stolnicę. Wygniatać ciasto rękami przez około 7-8 minut, podsypując w razie konieczności mąką, tak aby ciasto nie kleiło się. Włożyć do miseczki i przykryć wilgotną ściereczką, odstawić na 30 minut.

Wyłożyć ciasto na stolnicę i powygniatać przez około 1-2 minuty, następnie podzielić na 3-4 części i kolejno rozwałkowywać każdą na cienki placek (około 2-3 mm), obsypując w razie potrzeby stolnicę i wałek mąką. Małą szklaneczką wycinać kółka, na środek nakładać po jednej czubatej łyżeczce farszu. Składać ciasto na pół i zlepiać dokładnie brzegi pierożków, układać je na stolnicy lub blacie. Przykryć ściereczką do czasu gotowania, aby nie obeschły.

W dużym garnku zagotować osoloną wodę i jak będzie mocno wrzała, włożyć pierwszą partię pierogów (około 15 sztuk). Po ponownym zagotowaniu zmniejszyć ogień do średniego i gotować pierożki przez około 2,5 minuty licząc od czasu wypłynięcia ich na powierzchnię wody (do czasu aż ciasto będzie miękkie, sprawdzamy palcem, wyławiając jednego pieroga). Wyłowić wszystkie pierogi i układać na tacy zachowując odstępy, aby się nie skleiły.

3. Ciasto na pierogi z olejem

Składniki:

 • 1 kg mąki pszennej 500 + mąka do posypywania stolnicy
 • 1 łyżeczka soli
 • 120 ml oleju
 • około 400 ml bardzo gorącej wody

Mąkę połączyć z solą, olejem. Ciągle mieszając w mikserze z hakiem lub ręcznie na stolnicy, pomału dodawać bardzo gorąca wodę. Wyrabiać gładkie, elastyczne ciasto. Przykryć ściereczką i zostawić na 10-15 minut, aby odpoczęło. Rozwałkować i nadziewać ulubionym farszem.

4. Ciasto na pierogi bez mleka

Składniki:

 • 6 szklanek mąki pszennej
 • 3 szklanki wrzącego mleka
 • 1 łyżeczka soli

Do misy robota wsypujemy mąkę, dajemy  sól i wlewamy wrzące mleko. Ciasto wyrabiamy hakiem ok. 5 minut, można wyrobić ręcznie, ale najpierw należy poczekać, aż mleko nieco przestygnie, aby się nie poparzyć. Wyrobione ciasto wyciągamy z misy, wkładamy do woreczka foliowego i wstawiamy na 20 minut do lodówki, aby odpoczęło. Ciasto wyjmujemy z woreczka partiami, układamy je na stolnicy lekko posypanej mąką i rozwałkowujemy dosyć cienko. Za pomocą szklanki wykrawamy koła. Na każdy kawałek nakładamy łyżeczkę farszu. Pierogi zlepiamy dokładnie - jeśli potrafimy, możemy dla ozdoby zrobić falbanki. Ulepione pierogi układamy na posypanej mąką desce (aby się nie kleiły) i wrzucamy do gotującej się, osolonej wody. Po wypłynięciu pierogów gotujemy je jeszcze około 5 minut na małym ogniu.

5. Ciasto na pierogi Magdy Gessler

Składniki:

 • 500 g mąki
 • 125 ml gorącej wody
 • 1 łyżeczka soli

Przesiać mąkę na stolnicę, zrobić dołek, wlać do niego niewielka ilość gorącej wody i wymieszać. Następnie zagniatać dość szybko, dodając stopniowo taką ilość wody, by otrzymać ciasto nieklejące się do rąk i nie za twarde. Podzielić ciasto na cztery części. Trzy części odłożyć, przykryć czystą ściereczką. Pierwszą część ciasta rozwałkować na posypanej mąką stolnicy na cienki placek. W razie potrzeby podsypać mąką.

6. Ciasto na pierogi bezglutenowe

Składniki:

 •     300 g mąki ziemniaczanej
 •     150 g mąki ryżowej
 •     100 g mielonego siemienia złocistego
 •     400-500 ml gorącej wody
 •     1 łyżka oleju
 •     1 łyżka soli

Wszystkie sypkie składniki wymieszaj w misce. Dodaj olej, a następnie wlej 300 ml wody. Rozpocznij wyrabianie ciasta za pomocą robota kuchennego lub zwykłego, ręcznego miksera z końcówką hakiem. Powoli dodawaj wodę, obserwując czy ciasto zaczyna się formować w całość, czy jest suche i grudkowate. Wlej tyle płynu, aby dało się formować. Ja najczęściej zużywam około 450 ml. Wyłącz mikser i dokończ wyrabianie ręcznie. Przez kilka minut dokładnie wygnieć składniki, aż ciasto będzie zupełnie jednolite, trochę wilgotne, plastyczne i bardzo przyjemne w obróbce. Uformuj coś na kształt kuli, a następnie podziel na trzy części. Jedną zostaw na blacie, a pozostałe owiń szczelnie przezroczystą folią typu stretch. Blat oprósz minimalną ilością mąki ziemniaczanej.

Ciasto rozwałkuj cienko lub trochę grubiej jeżeli lubisz. Szklanką lub specjalną wykrawarką wytnij kilka kółek. Na środku każdego ułóż łyżeczkę farszu i złóż na pół. Zlep dokładnie przyciskając mocno. Możesz wykończyć końce warkoczykiem lub odciskając końcówkę widelca. Gotowe pierogi wrzucaj do garnka z wrzącą, posoloną wodą. Kiedy wypłyną, gotuj około minuty. Wyłów łyżką cedzakową i opłucz pod zimną wodą, aby uniknąć wzajemnego sklejania. Układaj na talerzu.