Zamknij

Alkohol zmienia naszą osobowość? Naukowcy rozwiązali odwieczną zagadkę

19.05.2017 15:55
Czy alkohol zmienia osobowość?
fot. East News

Po alkoholu "nie jesteśmy sobą"? Wyniki nowych badań wskazują na coś zupełnie innego. 

Zła wiadomość, dla osób, które swoje złe zachowanie na rauszu zrzucają na alkohol. Okazuje się, że wysokoprocentowe napoje wcale nie zmieniają naszej osobowości, a przynajmniej nie w takim stopniu, jak nam się wydaje.

Odwieczną zagadkę ludzkości postanowili rozwiązać badacze z Uniwersytetu Missouri. Do badania zaprosili 156 ochotników, którzy dwa tygodnie wcześniej rozwiązali testy osobowościowe. Mieli też w nich wskazać, jak - w ich odczuciu - zmieniają się pod wpływem alkoholu.

W dniu badania podzielono ich na małe grupy, w których rozwiązywali różne zadania mające ujawnić ich typy zachowania i cechy osobowości. Wcześniej połowie podano wódkę ze Spritem, połowie - sam napój gazowany. Wszystko to pod okiem psychologów, którzy obserwowali ich zachowania i klasyfikowali uczestników badania według typów osobowościowych. W trakcie eksperymentu uczestnicy ponowie wypełnili kwestionariusze. 

oie_19153711PWE4mBA2

Inna, lepsza wersja?

Co się okazało? Podczas gdy uczestnicy deklarowali, że po spożyciu alkoholu stają się mniej sumienni, otwarci na doświadczenie i ugodowi, a bardziej ekstrawertywni i stali emocjonalnie, obserwujący ich zachowanie po wypiciu drinków nie stwierdzili żadnych zmian z wyjątkiem jednej skali - ekstrawertyzmu. Innymi słowy, okazało się, że alkohol zmienia sposób w jaki postrzegamy samych siebie, ale obserwujący nie dostrzegają większych zmian. 

Pijana wersja ciebie jest tak naprawdę trzeźwą wersją ciebie tylko głośniejszą i bardziej irytującą. Jeśli po alkoholu zachowuje się agresywnie - nie zwalaj winy na alkohol, tylko zapisz się na terapię - komentuje wyniki badań portal Uproxx.

Czy wyniki badań naukowców z Missouri zgadzają się z waszymi obserwacjami? Czy ludzkość straciła właśnie swoją główną poimprezową wymówkę? ;-)

Zagłosuj

Czy uważacie, że zmieniacie się pod wpływem alkoholu?

Liczba głosów: