Zamknij

10 produktów przyspieszających starzenie się organizmu. Spożywamy je każdego dnia

Katarzyna Leszczyńska
11.01.2018 12:55
Produkty przyspieszające starzenie
fot. pexels.com

Lepiej wyeliminować je ze swojego menu.

Wielu ludzi marzy o tym, żeby znaleźć eliksir młodości. Mało kto z nas chciałby się zestarzeć. Są ludzie, którzy żyją długo i zdradzają sekrety na długowieczność. Okazuje się jednak, że duży wpływ na proces starzenia organizmu mamy my sami. Mogą za to odpowiadać niezdrowe przyzwyczajenia, np. nałogi. Dużą rolę w tej kwestii odgrywa jednak również to, co jemy. Istnieje wiele produktów spożywczych, które przyspieszają proces starzenia się organizmu.

Cukier i syrop

Cukier nie sprzyja utrzymaniu pięknej i młodej skóry. Gdy ograniczymy jego spożywanie już w ciągu tygodnia można zauważyć ogromną różnicę w jej wyglądzie. Cukier przyspiesza rozkład kolagenu i elastyny, które odpowiadają za kondycję skóry. Przede wszystkim za jej elastyczność. Wiadomo natomiast, że obwisła skóra kojarzy się ze starością. Gdy wyeliminujemy cukier, stanie się ona bardziej odżywiona.

Wędliny

Na pewno wiele zależy od tego, jakiego są pochodzenia. Większość wędlin, które możemy dostać w marketach, jest jednak nafaszerowanych konserwantami, barwnikami oraz wzmacniaczami smaku. Wszystko po to, żeby mogły dłużej leżeć w witrynie sklepowej i nadal wyglądać na świeże. Może to mieć fatalne skutki dla naszego organizmu, a przede wszystkim zdrowia. Tego typu substancje są rakotwórcze. Skracają też „żywotność” naszych komórek i mogą stymulować układ hormonalny.

Węglowodany proste

Chodzi m.in.: o wszelkiego rodzaju białe pieczywo, makarony oraz słodycze. Dostarczając ich sobie w diecie, nie dość, że podniesiemy sobie cukier i zyskamy kilka dodatkowych kilogramów, to jeszcze możemy się postarzyć. Wszystko dlatego, że mają wysoki indeks glikemiczny, który spowalnia redukcję stanów zapalnych. Te natomiast przyspieszają starzenie się organizmu.

Słodycze mogą prowadzić do starzenia się organizmu

Sól

Nazywana białą śmiercią. Nic więc dziwnego, że przyspiesza starzenie się organizmu. Głównym powodem, dla którego niekorzystnie wpływa na nasz wygląd, jest spadek syntezy kolagenu, który powoduje. W wyniku tego na naszej skórze zaczną pojawiać się zmarszczki. Oprócz tego bardzo ją wysusza. Wspomaga też powstawanie obrzęków, worków pod oczami i innych opuchnięć.

Alkohol

Czerwone wino, choć może mieć korzystny wpływ na naszą sylwetkę i przepływ krwi, nie jest odpowiednie dla naszej skóry. Według ekspertów może przyczyniać się do tworzenia worków pod oczami. Spożywanie tego i innych alkoholi przyczynia się też do odwodnienia organizmu. Wypłukuje też wszelkie witaminy i minerały, których staramy się sobie dostarczać. Nasza cera przez to stanie się matowa i szybciej pojawią się na niej zmarszczki.

Kawa

Podobnie jak alkohol, może przyczynić się do odwodnienia organizmu. Skóra będzie sucha, matowa, a pod oczami mogą pojawić się worki. Oprócz tego niekorzystnie wpływa też na wygląd naszych zębów, przez co również możemy wyglądać starzej. Pijąc kawę, zwłaszcza w dużych ilościach, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i nawilżenie skóry.

Kawa przyczynia się do starzenia organizmu

Przetworzone tłuszcze

Tłuszcze roślinne ludziom kojarzą się zdrowo. Trzeba jednak uważać na ich rodzaj. Te, które są nierafinowane, przechowywane w odpowiednich warunkach, z pierwszego tłoczenia, faktycznie mogą zdziałać cuda. Problem pojawia się jednak z tymi, które w większości możemy dostać w sklepach oraz przetworzonymi, np.: margaryna i fast foody. Przez nie woda nie może przedostać się w każdą część naszego ciała, co łączy się ze starzeniem organizmu.

Czerwone mięso (smażone)

Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości, że czerwone mięso nie jest zdrowe. Jedzenie go częściej niż raz w tygodniu może przyczynić się do starzenia skóry, ale nawet wszelkiego rodzaju chorób. Dlatego też nie należy z nim przesadzać, a w niewielkich ilościach może nam dodać wielu składników odżywczych. Najgorzej, gdy czerwone mięso jest w wersji smażonej. Poddane obróbce termicznej z dodatkiem tłuszczy może przyczyniać się do powstawania raka.

Pikantne przyprawy

Są zbawienne dla poprawy metabolizmu, dla naszej skóry już jednak niekoniecznie. Pikantne przyprawy przyczyniają się do poszerzania naczyń krwionośnych, jednocześnie powodując różnego rodzaju wypryski. Te natomiast niekorzystnie wpływają na wygląd naszej skóry, a zwłaszcza jej młodość. Najbardziej na to narażone są jednak kobiety, które przechodzą menopauzę.

Napoje gazowane

Nie dość , że pełne cukru, to jeszcze konserwantów, barwników i innych substancji chemicznych, które nie są dla nas zdrowe. Oprócz tego niekorzystnie wpływają na naszą cerę i zęby. Ich nadmierne spożywanie natomiast może prowadzić do odwodnienia organizmu. Wszystkie te elementy wpływają na to, że będziemy wyglądać znacznie starzej niż w rzeczywistości.

Napoje gazowane i alkohol mogą przyczynić się do starzenia organizmu