Oceń
Zamiokulkas zamiolistny jest rośliną wieloletnią i należy do rodziny obrazkowatych. Można spotkać go we wschodniej oraz południowo-wschodniej Afryce – to dla niego naturalne miejsca występowania. Klimat wilgotnych lasów tropikalnych sprawia, że zamiokulkas rozrasta się do niebotycznych rozmiarów i kwitnie.
Na przełomie XX i XXI zamiokulkas stał się popularną rośliną doniczkową. W warunkach domowych osiąga maksymalnie metr wysokości. Charakteryzuje się grubymi, skórzastymi, ciemnozielonymi, podłużno-eliptycznymi liśćmi oraz mięsistymi łodygami które lekko chylą się ku ziemi.
Zamiokulkas zamiolistny jest niezwykle ozdobny, we wnętrzach prezentuje się okazale i majestatycznie.
Zamiokulkas zamiolistny: Jak o niego dbać?
Zamiokulkas cieszy się niezwykłą popularnością także ze względu na swoje małe wymagania. To roślina doniczkowa, która wiele jest w stanie wybaczyć. Wymaga jedynie półcienistego stanowiska i relatywnie wysokich temperatur. Zamiokulkas jest bardzo trwały, na wszelkie niedogodności środowiskowe reaguje z dużym opóźnieniem – zazwyczaj po prostu przechodząc w stan spoczynku.
Jak często należy podlewać zamiokulkasa? To roślina idealna dla zapominalskich i osób, których często nie ma w domu. Co prawda przyjmuje się, że w okresie najintensywniejszego wzrostu podłoże zamiokulkasa powinno stale być wilgotne, jednak krótkotrwałe okresy suszy nie sprawią, że nasza ozdoba od razu obumrze. Przesuszonemu zamiokulkasowi najczęściej wystarczy dostarczyć odpowiednią ilość wody, by znów odzyskał piękny wygląd.
Zobacz również: Ten produkt z kuchni sprawdzi się jako nawóz do roślin. Kwiaty będą pięknie rosnąć
Zamiokulkas zamiolistny zaczyna marnieć w oczach? Tak go uratujesz!
Zdecydowanie najczęstszą przyczyną stopniowego obumierania zamiokulkasa jest nieodpowiednie, wyjałowione podłoże. To bowiem roślina, która do regularnego wzrostu potrzebuje żyznej i dobrze napowietrzonej gleby.
Aby uratować zamiokulkasa zamiolistnego, należy zadbać o odpowiedni nawóz dla naszego zielonego ulubieńca. Możemy udać się do sklepu ogrodniczego i wybrać bogatą w minerały odżywkę lub wypróbować znacznie tańsze, domowe sposoby.
W nawożeniu zamiokulkasa zamiolistnego pomogą nam pestki słonecznika. To tani i ogólnodostępny produkt, dzięki któremu nasza roślina błyskawicznie ożyje. Wystarczy, że rozsypiemy pestki po powierzchni gleby w doniczce. Zawarte w nich dobroczynne substancje wzmocnią korzenie i przywrócą intensywny zielony kolor roślinie.
RadioZET.pl
Oceń artykuł