Zamknij

Wybrano kolor 2023 roku. Tak wygląda Viva Magenta

04.12.2022 11:00

Instytut Pantone wybrał kolor, który będzie królował w 2023 roku. Wygląda na to, że nadchodzące miesiące upłyną nam pod znakiem barwy o nazwie Viva Magenta. Jak wygląd ten odcień i co takiego urzekło w nim specjalistów? Koniecznie przeczytajcie.

Katalog kolorów Pantone
fot. Shutterstock

Instytut Pantone działa na rynku od 1986 roku. Od samego początku skupia profesjonalistów, którzy "projektują" kolory. Ich zadaniem jest badanie rynku pod kątem barw, a także przewidywanie, jakie trendy kolorystyczne będą dominowały w danym okresie. Nic więc dziwnego, że od 1999 roku wybiera on jeden konkretny kolor, który następnie ogłasza barwą danego roku.

Pierwszym w historii Instytutu Pantone kolorem roku był Cerulean Blue, który łączył błękit z szarością. A jaki kolor będzie królował w 2023 roku? Wygląda na to, że jednostka wybrała już ten wyjątkowy odcień.

Zobacz także: Pantone ogłosił kolor 2022 roku. "Very Peri" jest też hitem w koloryzacji włosów

Pantone wybrał kolor 2023 roku. Tak wygląda Viva Magenta

Kolorem, który będzie dominował w 2023 roku, jest Viva Magenta. Instytut Pantone, jak co roku, wybrał odcień kolejnych dwunastu miesięcy i tym razem padło właśnie na niezwykłą barwę, której najbliżej do czerwieni.

Viva Magenta opisywana jest jako "dopracowany karmazynowy odcień", który łączy w swoje zarówno ciepło, jak i chłód. Wybrana została jako "niekonwencjonalna propozycja na niekonwencjonalne czasy".

Odważny kolor, którego żywiołowość sprzyja optymizmowi i radości. Potężna, wzmacniająca i ożywiona czerwień zachęca do eksperymentowania i wyrażania siebie bez ograniczeń; jest to elektryzujący i nieograniczony odcień - napisał Instytut Pantone w uzasadnieniu swojego wyboru. 

Przypominamy, że wybór kolorów Instytutu Pantone ma na celu odzwierciedlenie najnowszych trendów w różnych obszarach, w tym w modzie, urodzie, technologii, wzornictwie i wystroju wnętrz. Służy również uchwyceniu ducha czasu.

W latach charakteryzujących się niepewnością specjaliści często stawiali na kolory, które koją, uspokajają lub podnoszą na duchu. Według Laurie Pressman, wiceprezes Pantone Color Institute, wśród trwającej pandemii Viva Magenta reprezentuje stabilność, pewność siebie i połączenie w świecie, który próbuje stanąć na nogi.

Żyjemy w dość niekonwencjonalnych czasach. Jedyną rzeczą, która stała się konwencjonalna, jest jej niekonwencjonalność - powiedziała w rozmowie z CNN, dodając, że nadrzędną rzeczą, o której myśleli specjaliści, był właśnie COVID-19.

Odcień Viva Magenta jest inspirowany naturą, a raczej naturalnym czerwonym barwnikiem pochodzącym od małych owadów z gatunku koszenila.

Ponieważ wirtualny świat staje się coraz ważniejszą częścią naszego codziennego życia, staramy się czerpać inspirację z natury i tego, co rzeczywiste. Zakorzeniona w naturze Viva Magenta na nowo łączy nas z pierwotną materią. Odwołując się do sił natury, pobudza naszego ducha, pomagając nam budować naszą wewnętrzną siłę - powiedziała Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawcza Patone Color Institute, w oświadczeniu dla prasy.

Jak wam się podoba kolor roku 2023?

Źródło: CNN

loader