W jakiej temperaturze prać pościel? Roztocza błyskawicznie znikają

10.03.2023 14:36

Świeża, czysta pościel gwarantuje jakościowy wypoczynek. Naukowcy są zdania, że powinniśmy zmieniać poszwy i prześcieradła minimum raz na tydzień. W jakiej temperaturze je prać, aby pozbyć się roztoczy i zabić szkodliwe dla zdrowia bakterie? Znamy odpowiedź.

W jakiej temperaturze prać pościel?
fot. shutterstock/agencies/ W jakiej temperaturze prać pościel?

Jeśli chcemy rano budzić się pełni energii i wypoczęci, powinniśmy zadbać o to, by nasze łóżko było czyste. Eksperci zalecają regularną i częstą zmianę pościeli, ale podkreślają, że warto również przyglądnąć się temu, jak prezentuje się nasz materac. Odkurzając go raz na jakiś czas, pozbędziemy się zalegającego z nim kurzu. Dzięki temu nocny odpoczynek będzie znacznie bardziej jakościowy i efektywny.

Dlaczego powinniśmy często zmieniać pościel? Oto odpowiedź

Do spania zazwyczaj układamy się po wieczornej kąpieli. Dlaczego może się wydawać, że nasza pościel nie brudzi się szybko. To jednak niewłaściwe rozumowanie. Łóżko jest bowiem miejsce, w którym bardzo szybko rozwijają się bakterie, namnażają grzyby i roztocza.

Poszwy mają kontakt z naszym ciałem. W czasie snu ocieramy się o nie, jednocześnie zostawiają na nich martwy naskórek, drobne włoski, resztki kosmetyków (balsamy, olejki, którymi pokrywamy ciało przed snem) oraz zanieczyszczenia. Jeśli w naszym domu mieszkają również zwierzęta, one także brudzą łóżko.

Właśnie dlatego eksperci zalecają, by zmieniać pościel regularnie, minimum raz w tygodniu. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko chorób skóry, takich jak trądzik i egzema, a także sprawimy, że nasz odpoczynek będzie jakościowy.

W jakiej temperaturze warto prać pościel?
fot. fot. shutterstock/ W jakiej temperaturze warto prać pościel?

Zobacz również: Nałóż pastę do zębów na cytrynę i wrzuć do bębna. Pralka będzie jak nowa

W jakiej temperaturze warto prać pościel? Roztocza nie mają szans

Ważnie jest nie tylko to, jak często zmieniamy pościel, ale także to, w jaki sposób ją czyścimy. Brudne poszwy i prześcieradła najlepiej jest prać w pralce, zgodnie z instrukcją podaną na metce.

Bawełniane pościele powinniśmy prać w temperaturze 60 st. C. Dzięki temu zabijemy większość roztoczy i pozbędziemy się szkodliwych bakterii. Niższe temperatury mogą nie uporać się ze wszystkimi mikroorganizmami.

Jeśli chcemy mieć absolutną pewność, że pozbyliśmy z poszewek roztoczy, możemy po praniu dodatkowo je wyprasować.

loader

RadioZET.pl/kobieta.wp.pl