Tych kwiatów nigdy nie dawaj w prezencie. Są symbolem niewierności

03.02.2023 11:18

Wybierając kwiaty, które chcemy podarować w prezencie, zazwyczaj nie zwracamy uwagi na ich symbolikę. To błąd, przez który możemy zaliczyć poważną wpadkę. Kolory kwiatów mają duże znaczenie. Warto o tym pamiętać, jeśli nie chcemy przypadkiem urazić obdarowywanej osoby.

Żółte kwiaty. Co oznaczają
fot. shutterstock

Bukiet to jeden z najbardziej popularnych, uniwersalnych i eleganckich podarunków. Świadczy o dobrych manierach osoby wręczającej prezent oraz sympatii do osoby obdarowywanej. Kwiaty są niezobowiązujące i sprawdzają się w niemal każdej sytuacji. Wręczamy je najbliższym między innymi z okazji urodzin i imienin, jubileuszy i rocznic.

Co oznaczają poszczególne kolory kwiatów?

Wręczając bukiet powinniśmy jednak pamiętać o tym, że za pomocą kwiatów możemy wyrazić uczucia, jakimi darzymy osobę obdarowywaną, a nawet zdradzić, jakie mamy wobec niej intencje. Z kwiatami związana jest bowiem szeroka symbolika, którą warto znać. Nadrzędna zasada mówi, że bukiet zawsze powinien zawierać nieparzystą liczbę kwiatów. To bowiem ma przynosić szczęście i dostatek. Zgodnie z tradycją wiązanki zawierające parzystą liczbę kwiatów zarezerwowane są na pogrzeby. Symbolizują żałobę smutek i tęsknotę.

We florystyce bardzo ważną rolę odgrywają także kolory. Czerwone kwiaty są symbolem miłości i namiętności. To właśnie dlatego czerwonymi różami najczęściej obdarowuje się ukochaną osobę. Biały bukiet jest oznaką wierności (także małżeńskiej) oraz czystości. Z kolei kolor różowy symbolizuje przyjaźń, troskę, życzliwość i sympatie.

A co oznaczają żółte kwiaty?

Żółte kwiaty: znaczenie
fot. Żółte kwiaty: Zastanów się zanim obdarujesz nimi bliską osobę

Żółte kwiaty: Zastanów się zanim obdarujesz nimi bliską osobę

Kwiaty to prawie zawsze doskonały pomysł na niezobowiązujący prezent. Jednak żółtych bukietów należy się wystrzegać, jeśli nie chcemy zaliczyć poważnego faux pas. Dlaczego? Kolor żółty kojarzy się nam ze słońcem i radością, jednak we florystyce ma zupełnie inne znaczenie. Jakie?

Żółte kwiaty są oznaką negatywnych emocji. Uznaje się je jako symbol niewierności, zazdrości, zdrady. Wręczenie żółtego bukietu może zostać uznane za przejaw wrogości. Jeśli nie chcemy sprawić przykrości osobie obdarowywanej, dobrze jest wybrać inny kolor bukietu.

loader