Tak pozbędziesz się gołębi z balkonu. Zapamiętaj ten sposób. Okres lęgowy tuż, tuż

16.03.2023 15:09

Okres lęgowy gołębi zbliża się wielkimi krokami. To ptaki, które objęte są ochroną. Nie można w żaden sposób ich krzywdzić, a także niszczyć ich siedlisk. Jak zatem pozbyć się niechcianych gości z balkonów i parapetów? Musimy działać szybko. Możemy wykorzystać domowy sposób, który nigdy nie zawodzi. Niechciani lokatorzy natychmiast się wyprowadzą.

Tak pozbędziesz się gołębi z balkonu
fot. shutterstock/Artsiom P

Gołębie miejskie nie cieszą się sympatią mieszkańców. Obsiadają balkony i parapety, zanieczyszczając je swoimi odchodami. Wystarczy chwila nieuwagi, by ptaki założyły gniazdo tuż przy naszym mieszkaniu. Szczególnie czujni powinniśmy być w miesiącach wiosennych. Na kwiecień, maj i czerwiec przypada okres lęgowy gołębi. Jeśli wówczas niechciani lokatorzy zadomowią się na naszym balkonie, później bardzo trudno będzie się ich pozbyć. Dlaczego?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, gołębie miejskie są pod ochroną. Oznacza to, że w żaden sposób nie możemy ich krzywdzić. Polskie prawo zakazuje: zabijania, okaleczania, chwytania oraz nielegalnej sprzedaży gołębi. Nie powinniśmy także niszczyć siedlisk tych ptaków, ponieważ to negatywnie wpływa na ich populację. Jeśli się tego dopuścimy, może czekać nas surowa kara.

Właśnie dlatego warto pozbyć się gołębi z balkonów i parapetów, zanim założą na nich gniazda. Jak to zrobić?

Tak skutecznie odstraszysz gołębie. Nawet nie spojrzą na twój balkon

W sklepach dostępnych jest wiele profesjonalnych odstraszaczy gołębi. Możemy zamontować je na balkonie i liczyć na to, że ptaki będą omijać go szerokim łukiem. Niestety specjalistyczne akcesoria nie zawsze działają tak skutecznie, jak obiecuje producent. W dodatku są drogie. Ultradźwiękowy odstraszacz ptaków to koszt nawet kilkuset złotych.

Tak skutecznie odstraszysz gołębie
fot. fot. shutterstock/Lukasz Machowczyk

Zobacz również: Ta kurtka jest idealna na wiosnę. Kupisz ją w Lidlu

Istnieje jednak sposób na pozbycie się gołębi z balkonów i parapetów, który nie rujnuje naszego domowego budżetu. To ptaki, które nie znoszą ostrego zapachu octu. Jeśli spryskamy tym ogólnodostępnym i tanim produktem barierki, możemy mieć pewność, że gołębie poszukają innej lokalizacji, by założyć gniazdo. Miejsce po prostu nie będzie dla nich przyjazne i atrakcyjne.

Zabieg warto powtarzać systematycznie, kilka razy w tygodniu, zwłaszcza w czasie okresu lęgowego.

loader

RadioZET.pl