Zamknij

Styl skandynawski to hit prosto z Instagrama. Sprawdź, czy w twoim domu również będzie tak dobrze wyglądać!

21.12.2018 12:34

Styl skandynawski to jeden z modniejszych obecnie nurtów. W Polsce może kojarzyć się głównie ze sklepami IKEA, jednak na rynku pojawia się coraz więcej sklepów oferujących design prosto ze Skandynawii. Jeśli chcesz wiedzieć, co jest kwintesencją skandynawskiego stylu, przeczytaj nasz artykuł!

styl skandynawski
fot. Shutterstock

Styl skandynawski wywodzi się z północy Europy, powstał na przełomie XIX oraz XX wieku, dzięki szwedzkiemu artyście (Carl Larsson). Jego obrazy wykonane były tylko i wyłącznie przy użyciu jasnych akwareli oraz przedstawiały zwykłe życie Skandynawów. To właśnie one zainspirowały designerów do tego, aby stworzyć meble oraz aranżacja wykorzystujących pastelowe odcienie oraz biele.

Styl skandynawski

Głównymi cechami skandynawskiej aranżacji wnętrz jest funkcjonalność oraz prostota. Ważnym elementem jest wykorzystanie naturalnych materiałów, które przyczyniają się do stworzenia przytulnej aranżacji miejsca zamieszkania. Dzięki jasnym meblom, z pewnością uda nam się powiększyć optycznie przestrzeń użytkową. W stylu skandynawskim ważny jest odpowiedni dobór mebli, które znajdą się w gospodarstwie domowym. Nie ma tu miejsca na przypadkowe szafy, sofy czy kredensy. Skandynawowie ograniczają ilość mebli do minimum, wynika to z ich pragmatyzmu. Jeśli chodzi o kolory, styl skandynawski oprócz bieli, wykorzystuje odcienie szarości, ecru czy nawet delikatne beże. Ważne, aby całość była jasna, dzięki temu nasze wnętrze będzie rozjaśnione oraz będzie prezentować się jako większe.   

Zobacz także: Styl art deco powraca! Te piękne meble was zachwycą!

Meble w stylu skandynawskim

Jeśli decydujemy się na aranżację w stylu skandynawskim, musimy przede wszystkim wybrać meble praktyczne oraz komfortowe. Ważną kwestią podczas wyboru odpowiednich materiałów wykończeniowych jest jakość. Istotne są również takie elementy, które zostały wykonane z naturalnych surowców, jak drewno czy wełna. Kolejnym punktem podczas wystroju wnętrza jest ekologiczne podejście do wystroju domu. Ten aspekt bardzo często pojawia się w wielu sklepach, które aspirują do bycia utożsamianymi ze stylem skandynawskim.

Stylu skandynawskiego nie należy jednak mylić z minimalizmem. Skandynawowie lubią wybierać przyjazne tkaniny oraz kolorowe poszewki na poduszki. Całość świetnie ze sobą współgra i tworzy bardzo przytulny wystrój. W skandynawskich domach żaden element wystroju wnętrza nie jest przypadkowy, aranżacja jest przemyślana i tworzy bardzo spójny efekt, który spodoba się każdemu, kto lubi przytulne aranżacje. Eklektyzm to jeden z przymiotników, którego można użyć do określenia stylu skandynawskiego. Dlaczego? Łączenie różnych stylów, przejawia się bardzo często podczas łączenia w skandynawskich domach wielu różnych stylów. Mogą to być np. krzesła vintage oraz nowy stół zestawione ze sobą w salonie jadalnym.

W stylu skandynawskim bardzo często można napotkać rzeczy wykonane przez rzemieślników. To kolejna cecha, która wyróżnia skandynawskie aranżacje. W wielu domach można napotkać meble wykonane z palet. Meble handmade stworzone przez ich właścicieli idealnie wpisują się w ekologiczny nurt. Ważny jest jednak minimalizm, który przejawia się podczas wyboru mebli oraz dekoracji. Istotną kwestią jest funkcjonalizm, który odnosi się do uzyskania optymalnego komfortu.

Skandynawskie wnętrza

Skandynawskie wnętrza są bardzo przyjazne oraz wygodne. Posiadają wielki urok, co często można zobaczyć na Pintereście czy Instagramie. To właśnie tutaj najnowsze trendy przeplatają się ze stylistyką vintage. Dzięki temu uzyskujemy elegancki oraz bardzo przytulny efekt wystroju wnętrz.

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

 

Poznaj najpiękniejsze wnętrzarskie trendy na nadchodzący sezon. Będziesz pod wrażeniem!