Zamknij

Styl nowoczesny - czym się charakteryzuje i jak urządzić mieszkanie?

02.09.2019
Aktualizacja: 02.09.2019 15:12

Styl nowoczesny jest bardzo popularny. Cechuje się minimalizmem, prostotą, ale ma być również ciekawie i intrygująco. Jak urządzić wnętrza w tym stylu?

Wnętrze w stylu nowoczesnym
fot. Shutterstock

Styl nowoczesny to nie tylko designerskie meble. Jeśli masz w planach urządzenie mieszkania właśnie w tym stylu, to koniecznie powinieneś poznać charakterystyczne elementy. Stawiamy na nietypowe meble, ale też minimalizm w dodatkach. Czym charakteryzuje się styl nowoczesny we wnętrzach?

Styl nowoczesny - charakterystyka 

Styl nowoczesny kojarzy się z przestrzennością wnętrza, minimalizmem i harmonią. Tego rodzaju wnętrza są idealne dla osób zapracowanych i takich, które cenią prostotę

Warto wspomnieć, że ten styl narodził się głównie z buntu i zmęczenia bogato zdobionymi wnętrzami. Jego entuzjaści szukali prostszych i bardziej funkcjonalnych rozwiązań.

To co ważne - całość powinna się ze sobą komponować. W stylu nowoczesnym precyzyjnie dobieramy meble, komponujemy je z meblami i kolorami. 

Styl nowoczesny to przede wszystkim przestrzeń i światło - powinno być jasno i schludnie. Jako ozdoby traktujemy meble - na przykład stolik kawowy czy duży kwiat. 

Styl nowoczesny - jakie kolory wybrać?

Styl nowoczesny kojarzy się z przestrzenią, dlatego wybieramy kolory z podstawowej palety barw. Króluje biel, szarości, beż oraz czerń. Kolory wnętrza powinny być stonowane i sprawiać, że mieszkanie wydaje się przejrzyste i przytulne.

Często wnętrza nowoczesne są uzupełniane o miedziane lub złote elementy, które nadają mieszkaniu charakter.

Zobacz także: Styl art deco powraca! Te piękne meble was zachwycą!

Styl nowoczesny - na co postawić?

Wyposażenie to element, który sprawia najwięcej trudności. To właśnie wtedy pojawia się sporo pytań i wątpliwości.

Na podłodze najlepiej sprawdzi się drewno, na przykład parkiet lub drewniane panele. Można też postawić na beton i wykładzinę winylową

Jeśli chodzi o materiały to oprócz betonu można postawić na marmur, grafit

Dekoratorzy zestawiają ze sobą pozornie niepasujące elementy - na przykład szkło z drewnem i betonem. Całość powinna być funkcjonalna, ale też wytrzymała, dlatego stawiaj jedynie na dobre i solidne materiały. 

Jeśli chodzi o okna, to nie powinny być one zdobione ciężkimi zasłonami, firanami czy roletami. Ważną rolę we wnętrzach nowoczesnych odgrywa światło, dlatego nie można przesadnie zasłaniać okien. 

We wnętrzu nowoczesnym powinien się znajdować jeden mocny akcent. W tym przypadku warto postawić na oryginalny mebel, nietypowy obraz lub grafikę. 

Styl nowoczesny - dla kogo?

Styl nowoczesny nie jest dla wszystkich. Niektórzy uważają, że takie pomieszczenia nie mają “duszy”. Do tego nie przepadają za surowymi i pozbawionymi dodatków wnętrzami.

Wnętrza w stylu nowoczesnym są przeznaczone dla osób, które nie są fanami ozdób, lubią minimalizm, ale też śledzą trendy.

Zobacz także: Styl glamour z pewnością sprawdzi się w wielu wnętrzach. Zobacz, jak wykonać te proste aranżacje