Zamknij

Styl art deco powraca! Te piękne meble was zachwycą!

20.12.2018 13:14
styl art deco we wnętrzach
fot. Shutterstock

Styl art deco przeżywa wielki powrót. Sprawdź, jak pięknie prezentują się meble art deco w nowoczesnych wnętrzach!

Styl art deco jest bardzo ceniony, w głównej mierze są to bardzo stylowe meble, które swoim wyglądem przypominają małe dzieła sztuki. Estetyczne elementy wystroju wnętrz połączone z minimalistycznymi produktami będą prezentować się naprawdę dobrze. Bardzo często styl art deco nazywany jest stylem lat 30., pomimo tego, że jego historia sięga lat 20. Styl art deco rozwijał się w różnych krajach, od Nowego Jorku, Moskwę, Szanghaj, Hongkong czy Tokio. Art deco charakteryzuje się klasycznym zgeometryzowaniem oraz dążeniem do syntetycznego ujmowania form. Żywe kolory, które przewijają się w stylu art deco z pewnością są tym, na które każdy zwróci uwagę.

Styl art deco - historia

Styl art deco powstało, ponieważ większość projektantów była znudzona przesytem różnego rodzaju formami secesji. Pod koniec 1890 oraz na początku 1914 roku, secesja opanowała wszystkie możliwe dziedziny sztuki, zaczynając od rzemiosła artystycznego, a kończąc na wzornictwie przemysłowym. W tej sytuacji projektanci zaproponowali wykreowania nowego stylu, który w późniejszych latach stał się jeszcze bardziej znany niż secesja. Formy stylu art deco charakteryzują się syntetycznymi oraz zgeometryzowanymi formami, które z pewnością były czymś nowym po mało zdyscyplinowanej secesji.

Styl art deco miał być ogólnodostępny oraz masowy, ale jednocześnie produkty oferowane w tym stylu miały być wysmakowane oraz przypominać luksusowe dzieła artystów czy rzemieślników. Wygląd przedmiotu miał zejść na dalszy plan, liczyła się funkcja danego mebla. W stylu art deco dominują geometryczne formy, najczęściej ścięte kanty blatów lub bardziej zaokrąglone formy.

Meble art deco

Meble w stylu art deco czerpią z klasycznych wzorów, które bardzo często przyjmują nowe formy (kubiczne czy wyoblone). Na potrzeby komfortu przyniosła rozwój tzw. fotela klubowego. W meblach tapicerowanych w stylu art deco, bardzo często pojawiają się elementy drewniane, ale również tkaniny czy skóry. Bardzo charakterystyczne dla stylu art deco są takie meble jak: kanapy czy tapczany. W tym okresie popularne stały się również meble spełniające kilka różnych funkcji jak: kredens, bieliźniarka czy biblioteczka.

W stylu art deco pojawiało się również bardzo dużo stolików, na które warto zwrócić uwagę. Pojawiały się owalne blaty, które dzięki swojej wielkości mogły pomieścić na swojej powierzchni bardzo dużo przedmiotów. W stylu art deco pojawiają się również charakterystyczne barki, które przypominają meble z przyszłości, czy toaletki, które charakteryzowały się wyrafinowaniem oraz dużym wdziękiem.

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Zagłosuj

Jaki styl w aranżacji wnętrz lubisz najbardziej?

Liczba głosów:

Poznaj najpiękniejsze wnętrzarskie trendy na nadchodzący sezon. Będziesz pod wrażeniem!