Zamknij

Shabby chic to bardzo oryginalny styl wystroju mieszkań. W jakich domach się sprawdzi?

24.09.2019
Aktualizacja: 24.09.2019 12:03

Shabby chic jest trudnym stylem, dlatego nie będzie on odpowiadał każdemu. Podpowiadamy, czym jest shabby chic i do jakich wnętrz pasuje!

Shabby chic
fot. Shutterstock

Coraz częściej różne style wnętrzarskie łączą się ze sobą, mają wspólne elementy i trudno je rozróżnić. Shabby chic to sposób urządzania mieszkań, który nie sposób pomylić z innym! Jest bardzo popularny i niezwykle łatwy do uzyskania. Podpowiadamy, komu się spodoba i jaka jest jego charakterystyka. 

Shabby chic w mieszkaniu - charakterystyka stylu

Shabby chic to styl, który może się nieco kojarzyć ze stylem vintage. Wszystko przez to, że jego głównym założeniem jest przerabianie mebli w taki sposób, żeby wyglądały na lekko podniszczone. Efekt jest bardzo stylowy i niepowtarzalny.

Często meble pokrywa się kilkoma warstwami farby, w efekcie mają one nieco prześwitywać. Ten styl teoretycznie jest nowy - pierwszy raz tego określenia użyto w angielskim czasopiśmie w latach 80. XX wieku. Zakochali się w nim Amerykanie, którzy zaczęli masowo urządzać w ten sposób swoje mieszkania.

Styl ten czerpie pełnymi garściami z wnętrzarstwa rodem z Prowansji i Toskanii. Najczęstszym motywem są kwiaty, w szczególności lawenda

Jeśli chodzi o barwy to w stylu shabby chic dominują jasne kolory. W szczególności biel, beż, błękit i żółć oraz wszelkiego rodzaju pastele

Zobacz także: Styl vintage w mieszkaniu. Czym się charakteryzuje i czy sprawdzi się we wszystkich wnętrzach?

Shabby chic - meble, dodatki i motywy

Charakterystyczne dla stylu shabby chic jest zestawianie nowych mebli ze starymi. Prawda jest taka, że im starszy jest mebel, tym bardziej jest wartościowy. 

Shabby chic jest dopracowany i przemyślany. Każdy detal ma tutaj znaczenie. Warto wspomnieć, że ten styl kojarzy się z romantyzmem, jest niezwykle kobiecy i urokliwy

Należy postawić na wszelkiego rodzaju falbanki i koronki. Najlepiej zainwestować w takie serwetki i obrusy. Mogą mieć one również motyw kwiatowy - koniecznie w stonowanym, pastelowym kolorze.

Meble powinny być również ozdobione ciekawymi gałkami - na przykład takimi w kształcie serca czy kwiatka. Warto postawić na piękną porcelanę - można ją ustawić w kredensie lub wyeksponować na półce w kuchni.

Shabby chic - dla kogo jest ten styl?

Ten styl nie spodoba się wszystkim. A już na pewno nie wielbicielom nowoczesnego minimalizmu. Shabby chic sprawdzi się w kobiecych mieszkaniach, ale też w domach osób wrażliwych. Ten styl jest niezwykle subtelny.

Nie każdy będzie się dobrze czuć w romantycznych wnętrzach. Jeśli nie jesteś pewien, czy shabby chic jest dla ciebie, to spróbuj wprowadzić pojedyncze elementy.

Chciałbyś mieć mieszkanie w takim stylu?

Zobacz także: Lubisz wzory i kolory? Z pewnością zakochasz się w stylu eklektycznym!

loader

Szukasz inspiracji? Spójrz, co jest aktualnie modne!