Zamknij

Rośliny oczyszczające powietrze - które warto mieć w domu?

16.07.2019
Aktualizacja: 16.07.2019 15:08
Rośliny w domu
fot. Shutterstock

Stan powietrza w Polsce, zwłaszcza zimą, nie jest najlepszy. Warto wybrać do domu rośliny, które oczyszczają powietrze.

Rośliny sprawiają, że wnętrze naszych mieszkań nabiera klimatu, jest jeszcze bardziej przytulne. Do tego rośliny doniczkowe pomagają nam w walce z zanieczyszczeniami powietrza.

Rośliny, które oczyszczają powietrze nie zastąpią filtra i regularnego wietrzenia pomieszczeń, ale warto je mieć w domu. Czasami sobie nawet nie zdajemy sprawy, że niektóre rośliny, mają taką moc.

Być może masz je już w swoim mieszkaniu?

Jakie zanieczyszczenia znajdują się w mieszkaniach?

Zanieczyszczenia nie są widoczne gołym okiem, trudno je również wyczuć, a do tego nie wpływają od razu na nasze zdrowie. 

Z czym pomagają nam walczyć rośliny, które oczyszczają powietrze?

  • odchodami roztoczy - wpływają one na wiele alergii domowników.
  • substancjami smolistymi - w tym nikotyną, która powoduje raka płuc. 
  • benzenem - znajduje się on w klejach i lakierach.
  • ksylenem - znajduje się on w klejach, lakierach i substancjach konserwujących drewno.
  • formaldehydem - znajduje się w kosmetykach.

Skrzydłokwiat- roślina, która oczyszcza powietrze

Skrzydłokwiat jest jedną z najbardziej skutecznych roślin w walce z zanieczyszczeniami. Kwiat radzi sobie nawet z acetonem (znajduje się w środkach czystości i też emitowany przez urządzenia elektryczne)  i benzenem (znajduje się w lakierach i farbach). 

Nie jest trudny w hodowli, należy jednak pamiętać, że bardzo łatwo go przelać. Odnajduje się w zaciemnionych miejscach, warto ją zraszać podczas upałów.

Bluszcz pospolity - roślina, która oczyszcza powietrze

Bluszcz radzi sobie z substancjami, które są emitowane przez spaliny samochodów. Do tego jest pięknym kwiatem i efektownie wygląda w doniczce. Nie jest to wymagająca roślinka - nie potrzebuje wiele słońca i podlewania.

Paprotka - roślina, która oczyszcza powietrze

Paprotka to niepozorny kwiatek. Wiele osób ma go w domu, jednak nie zdaje sobie sprawy z jego mocy oczyszczania powietrza. Paprotka jest łatwa w utrzymaniu i można ją dostać w niemal każdym sklepie. Dodatkowo paprotka nawilża powietrze

Dracena - roślina, która oczyszcza powietrze

Dracena jest kolejnym kwiatem, który bez problemu można znaleźć w sklepie. Do tego potrafi urosnąć do prawie dwóch metrów i jest niezwykle efektowna. Warto wiedzieć, że będzie oczyszczać nasze mieszkanie z zanieczyszczeń.

Fikus - roślina, która skutecznie oczyszcza powietrze

Fikus ma grube liście, które wchłaniają zanieczyszczenia, znajdujące się w tym samym pomieszczeniu. Pochłania wiele toksyn, a do tego jest łatwy w uprawie - nie przepada za częstym podlewaniem i nie musi stać w nasłonecznionych miejscach.

Zielistka Sternberga - roślina, która oczyszcza powietrze

Ta charakterystyczna roślina przypomina trawę. Jest bardzo łatwa w uprawie. Nie lubi być wystawiona bezpośrednio na słońce, nie przepada za częstym podlewaniem, ale lubi gdy nawilża się jej liście. Odwdzięczy się mocnymi i zielonymi listeczkami. 

Zobacz także: Styl klasyczny - dowiedz się jak urządzić mieszkanie w takiej aranżacji