Zamknij

Rośliny oczyszczające powietrze - które warto mieć w domu?

16.07.2019
Aktualizacja: 16.07.2019 15:08

Stan powietrza w Polsce, zwłaszcza zimą, nie jest najlepszy. Warto wybrać do domu rośliny, które oczyszczają powietrze.

Rośliny w domu
fot. Shutterstock

Rośliny sprawiają, że wnętrze naszych mieszkań nabiera klimatu, jest jeszcze bardziej przytulne. Do tego rośliny doniczkowe pomagają nam w walce z zanieczyszczeniami powietrza.

Rośliny, które oczyszczają powietrze nie zastąpią filtra i regularnego wietrzenia pomieszczeń, ale warto je mieć w domu. Czasami sobie nawet nie zdajemy sprawy, że niektóre rośliny, mają taką moc.

Być może masz je już w swoim mieszkaniu?

Jakie zanieczyszczenia znajdują się w mieszkaniach?

Zanieczyszczenia nie są widoczne gołym okiem, trudno je również wyczuć, a do tego nie wpływają od razu na nasze zdrowie. 

Z czym pomagają nam walczyć rośliny, które oczyszczają powietrze?

  • odchodami roztoczy - wpływają one na wiele alergii domowników.
  • substancjami smolistymi - w tym nikotyną, która powoduje raka płuc. 
  • benzenem - znajduje się on w klejach i lakierach.
  • ksylenem - znajduje się on w klejach, lakierach i substancjach konserwujących drewno.
  • formaldehydem - znajduje się w kosmetykach.

Skrzydłokwiat- roślina, która oczyszcza powietrze

Skrzydłokwiat jest jedną z najbardziej skutecznych roślin w walce z zanieczyszczeniami. Kwiat radzi sobie nawet z acetonem (znajduje się w środkach czystości i też emitowany przez urządzenia elektryczne)  i benzenem (znajduje się w lakierach i farbach). 

Nie jest trudny w hodowli, należy jednak pamiętać, że bardzo łatwo go przelać. Odnajduje się w zaciemnionych miejscach, warto ją zraszać podczas upałów.

Bluszcz pospolity - roślina, która oczyszcza powietrze

Bluszcz radzi sobie z substancjami, które są emitowane przez spaliny samochodów. Do tego jest pięknym kwiatem i efektownie wygląda w doniczce. Nie jest to wymagająca roślinka - nie potrzebuje wiele słońca i podlewania.

Paprotka - roślina, która oczyszcza powietrze

Paprotka to niepozorny kwiatek. Wiele osób ma go w domu, jednak nie zdaje sobie sprawy z jego mocy oczyszczania powietrza. Paprotka jest łatwa w utrzymaniu i można ją dostać w niemal każdym sklepie. Dodatkowo paprotka nawilża powietrze

Dracena - roślina, która oczyszcza powietrze

Dracena jest kolejnym kwiatem, który bez problemu można znaleźć w sklepie. Do tego potrafi urosnąć do prawie dwóch metrów i jest niezwykle efektowna. Warto wiedzieć, że będzie oczyszczać nasze mieszkanie z zanieczyszczeń.

Fikus - roślina, która skutecznie oczyszcza powietrze

Fikus ma grube liście, które wchłaniają zanieczyszczenia, znajdujące się w tym samym pomieszczeniu. Pochłania wiele toksyn, a do tego jest łatwy w uprawie - nie przepada za częstym podlewaniem i nie musi stać w nasłonecznionych miejscach.

Zielistka Sternberga - roślina, która oczyszcza powietrze

Ta charakterystyczna roślina przypomina trawę. Jest bardzo łatwa w uprawie. Nie lubi być wystawiona bezpośrednio na słońce, nie przepada za częstym podlewaniem, ale lubi gdy nawilża się jej liście. Odwdzięczy się mocnymi i zielonymi listeczkami. 

Zobacz także: Styl klasyczny - dowiedz się jak urządzić mieszkanie w takiej aranżacji