Przesadzasz rośliny doniczkowe? Ten nagminny błąd może wszystko zepsuć

03.03.2023 11:28

Jeśli chcemy, aby rośliny doniczkowe były bujne, musimy odpowiednio je pielęgnować. Podlewanie, nawożenie i regularne czyszczenie liści z kurzu to jednak nie wszystko. Raz na jakiś czas powinniśmy też przesadzić rośliny doniczkowe, by zapewnić korzeniom odpowiednio dużo miejsca do rozrostu. Kiedy i jak przesadzać kwiaty? Jakich błędów unikać? Odpowiadamy.

Kiedy przesadzać rośliny?
fot. shutterstock/ Kiedy i jak przesadzać rośliny?

Jeśli chcemy cieszyć się piękną, zieloną przestrzenią, musimy dbać o rośliny doniczkowe, które znajdują się w naszym domu. Kwiaty do wzrostu potrzebują odpowiednich warunków. Liczy się między innymi: optymalna ilość światła, regularne podlewanie i zraszanie, a także nawożenie. Wiosną warto pamiętać również o przesadzaniu roślin. Kiedy się na to zdecydować?

Kiedy przesadzać rośliny? Ten czas już niedługo nadejdzie

Kiedy zabrać się za przesadzanie kwiatów? Jeśli chcemy, aby po zmianie podłoża oraz doniczki na większą szybko wzięły się do życia, powinniśmy wybrać czas pomiędzy okresem wegetacji a kwitnienia. Najlepiej jest więc przesadzić rośliny wiosną - w marcu lub kwietniu. Wówczas dni stają się dłuższe, a do pomieszczeń zaczyna wpadać więcej światła. Dzięki temu rośliny odżywają.

Warto pamiętać, że nie wszystkie rośliny doniczkowe potrzebują rokrocznego przesadzania. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie wymienić wierzchnią warstwę podłoża na nową. Okazy starsze lub szczególnie duże wystarczy przesadzać raz na 2-3 lata. Co roku zmienimy doniczki i podłoże roślinom, które rozrastają się wyjątkowo szybko lub są młode.

Zobacz również: Nie trzymaj tych roślin w domu. Przynoszą pecha i nieszczęście

Jak przesadzać rośliny doniczkowe? Podstawowe zasady

Jak przesadzać kwiaty, by przyśpieszyć ich wzrost i zapewnić najlepsze warunki rozwoju? Przed rozpoczęciem pracy warto przygotować sobie odpowiednie narzędzia, to znacznie usprawni proces i sprawi, że stanie się on przyjemniejszy.
Pod ręką powinniśmy mieć:

  • doniczkę (koniecznie z dziurkami na dnie, które umożliwiają odpływanie nadmiaru wody),
  • podłoże (możemy samodzielnie przygotować mieszankę ziemi dostosowaną do gatunku lub kupić ją w sklepie ogrodniczym),
  • drenaż,
  • łopatkę,
  • rękawiczki.

Na początku delikatnie wyjmujemy roślinę ze starej doniczki. Otrzepujemy bryłę korzeniową z nadmiaru jałowej ziemi. Przeglądamy korzenie i odcinamy ostrymi nożyczkami te, których stan jest wątpliwy.

Na spodzie nowej, większej (o rozmiar lub maksymalnie dwa rozmiary) doniczki umieszczamy drenaż. Przysypujemy go odrobiną podłoża. Następnie na środku doniczki umieszczamy bryłę korzeniową rośliny. Zasypujemy ją pozostałą ziemią, lekko ugniatając.

Jak przesadzać rośliny doniczkowe?
fot. shutterstock/ Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Wystrzegaj się tego błędu. Roślina może zacząć obumierać

O czym bezwzględnie należy pamiętać, przesadzając kwiaty? Około 20 minut przed wyciągnięciem bryły korzeniowej ze starej doniczki należy podlać rośliny, by ich podłoże było lekko wilgotne. Dzięki temu gleba rozluźni się i przegląd korzeni pójdzie nam znacznie sprawniej. Nie powinniśmy podlewać roślin tuż po przesadzeniu. To poważny błąd, który sprawia, że korzenie osadzają się płycej, niż powinny. Dobrze jest odczekać przynajmniej dwa dni. 

loader

RadioZET.pl