Zamknij

Neony we wnętrzach. Jak wprowadzić ten modny element do swojego mieszkania? Podpowiadamy!

25.11.2019
Aktualizacja: 25.11.2019 10:57
Neon w mieszkaniu
fot. Shutterstock

Neony są coraz to popularniejszą dekoracją w nowoczesnych mieszkaniach. Wprowadzają one nietypowy klimat, do tego są nietuzinkową ozdobą. Podpowiadamy, do jakich wnętrz pasują neony i czy sprawdzą się w każdym domu.

Neony kojarzą się ze światłami wielkich miast. Od kilku lat przeżywają prawdziwy renesans. Na nowo pojawiają się w miejskich przestrzeniach, ale także w naszych mieszkaniach. Do tego powstają specjalne muzea, w których są kolekcjonowane te najbardziej rozpoznawalne i kultowe neony. Czy neon pasuje do każdego wnętrza? Gdzie można kupić neony i dla kogo są one odpowiednie?

Neon - czym jest?

Neony kojarzą się nam z wielkimi miastami. Zapalają się po zmroku, tworząc charakterystyczną i efektowną panoramę miasta. Ich popularność przypadła na lata 50. i 60. Neony zdobiły witryny wielu sklepów i instytucji kulturalnych. Światło neonów jest bardzo intensywne i widać je z daleka, dlatego były świetną reklamą.

Obecnie neony cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednak warto wspomnieć, że chętnie wykorzystujemy je w aranżacjach w naszych mieszkaniach.Te niezwykłe światła potrafią wytworzyć nietypowy klimat. 

Neon we wnętrzu - jak go wybrać?

Na rynku można znaleźć wiele firm, które zajmują się produkcją neonów. Ich oferta jest na tyle szeroka, że można sobie wybrać odpowiedni krój, wzór i rozmiar takiego neonu. Część firm jest otwarta na współpracę - na przykład można wysłać własny projekt neonu, a oni go wykonają. Niektóre z neonów są tak przygotowane, że od razu można je powiesić na ścianie i nie potrzeba do tego osoby od montażu.

W sklepach stacjonarnych można również znaleźć lampki, które przybierają różne kształty oraz formy i bardzo przypominają neony. Takie rozwiązanie jest z pewnością tańsze i bardziej wygodne, jednak nie daje takiego efektu, jak prawdziwy neon.

Jakie neony są obecnie w modzie?

Neony są różnorodne. Przybierają różne kształty i kolory. Można jednak wyróżnić kilka najmodniejszych wzorów.

-neon napis na ścianie - na przykład ulubione motto, hasło lub pojedyncze litery,

-logotypy i sylwetki - na przykład sylwetki znanych osób, modne rośliny czy zwierzęta,

-finezyjne kształty.

Zobacz także: Lampa solna to stylowy dodatek do każdego mieszkania. Do tego ma zdrowotne właściwości. Sprawdź, do jakich wnętrz pasuje

Neon do mieszkania - jaka jest cena?

Neony niestety nie są tanie. Często cena jest określana w metrach i wynosi ona od 60 złotych do 150 złotych za metr. Koszt niektórych neonów może sięgać nawet 700-800 złotych i więcej

Zdecydowanie tańsze są wspomniane już wcześniej lampy, które wyglądem przypominają neony. Ich koszt to 60-300 złotych.

Neon do mieszkania - w którym pomieszczeniu najbardziej się sprawdzi?

Neony można umieścić w niemal każdym pomieszczeniu. Warto traktować je jako dodatkowe oświetlenie, a nie główne źródło światła. Neony sprawdzą się w salonie - na przykład na głównej ścianie pokoju, koniecznie nad kanapą. Najciekawszy efekt osiągniemy, gdy neon zostanie umieszczony na ścianie z cegły.

Mały neon w sypialni wprowadzi romantyczny nastrój. Warto go umieścić nad łóżkiem. Może to być ulubione hasło lub jakiś finezyjny kształt. 

W przedpokoju sprawdzą się neony, które przyjmują kształt napisów powitalnych. Do tego rozświetlą przeważnie ponure pomieszczenia.

W kuchni natomiast sprawdzą się neony z motywami barowymi lub restauracyjnymi. Niech neon nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje. 

Neony - do jakich wnętrz pasują?

Nie ma co ukrywać - neon nie sprawdzi się w każdej przestrzeni. Najbardziej komponuje się z pokojami minimalistycznymi, wręcz surowymi. Neon pasuje do wnętrz nowoczesnych, industrialnych i loftowych.  

Zobacz także: Popiersie i rzeźby to prawdziwy hit! Jak je dopasować do wnętrza?