Zamknij

Łapacz snów - modny dodatek do domu. Jaki wybrać?

19.08.2019 15:14

Łapacz snów to ozdoba w stylu etno, która nadaje mieszkaniu nieco egzotyczny wygląd. Ten modny dodatek ma też znaczenie symboliczne! Sprawdź, na jaki się zdecydować.

sypialnia
fot. Shutterstock

Coraz częściej wprowadzamy do swoich domów dodatki, które są popularne w danych częściach świata. Wiele osób marzy o tym, żeby w ich pokoju znalazł się łapacz snów. Warto wspomnieć, że to nie tylko ozdoba, ale i indiański amulet.

Łapacz snów - pochodzenie

Łapacz snów (często nazywany również dream catcherem - słowo pochodzi z języka angielskiego) to indiański amulet. Oryginalnie wywodzi się z Ameryki Północnej. Współcześnie jest traktowany jako ozdoba, jednak dla Indian miał większe znaczenie.

Łapacz snów - z czego jest wykonany?

Łapacz snów składa się z okręgu wykonanego najczęściej z drewna (lub plastiku) i sieci. Taki amulet jest bogato zdobiony - wykorzystuje się do tego pióra czy paciorki, koraliki lub pazury. Warto wspomnieć, że nawet ozdoby miały dla Indian znaczenie.

Współcześnie łapacz snów jest traktowany mniej symbolicznie, a bardziej jako dekoracja mieszkania.

Gdzie powinno się wieszać łapacz snów?

Oryginalnie łapacze snów najczęściej wieszano nad posłaniami, łózkami, ale też przy wejściu do domu

Indianie wierzyli, że każdy nawiedzający dom duch będzie musiał przejść przez amulet. Gęsto spleciona sieć miała przepuszczać jedynie dobre sny i zatrzymywać wszystkie koszmary. Współcześnie uważa się, że takie amulety przynoszą szczęście. 

Zobacz także: Nie masz ręki do roślin? Tych kwiatów nie trzeba często podlewać!

Łapacz snów do domu

Łapaczom snów nie przypisuje się już magicznych mocy, ale można je umieścić właśnie nad łóżkiem lub w korytarzu. Im więcej, tym lepiej. Niektórzy wieszają łapacze snów na balkonach i tarasach, co wygląda niezwykle efektownie - zwłaszcza gdy wieje delikatny, letni wiatr.

Łapacz snów idealnie wkomponuje się w pomieszczenia w stylu boho i etno. Jest łatwo dostępny. Łapacze snów można znaleźć między innymi w sklepach internetowych - ich oferta jest bogata, można wybierać we wzorach i kolorach. 

Współcześnie łapacze snów są bardziej przystosowane do wnętrz. Są one ozdobione eleganckimi koronkami, siateczkami lub kolorowymi nićmi. Wykorzystuje się nie tylko pióra, ale i aksamitne wstążeczki, drewniane koraliki i delikatne piórka

Łapacz snów - ile kosztuje?

Wybierając łapacz snów do domu, warto dopasować go do stylu mieszkania. Dzięki temu będzie dodawać wnętrzu uroku, podkreślać jego atuty. W przeciwnym razie będzie wyglądać jak niepasujący element. 

Można znaleźć wiele rodzajów łapaczy snów - niektóre są wykonane z plastiku i odznaczają się raczej słabą jakością. Za taki łapacz snów zapłacimy około 25-50 złotych.

Być może lepiej postawić na taki, który będzie wykonany z solidnego materiału i posłuży nam dłużej. Większe egzemplarze kosztują około 150-200 złotych.

Łapacze snów można znaleźć na straganach, kupić na wakacjach lub poszukać w internecie - na Allegro czy OLX.

Łapacze snów można znaleźć w wielu sieciówkach. Na przykład Urban Outfiters, sklepie Homla, H&M Home czy Zarze Home.

Zobacz także: Rośliny oczyszczające powietrze - które warto mieć w domu? 

Chcesz mieć piękne mieszkanie? Sprawdź, co jest modne!