Zamknij

Styl vintage w mieszkaniu. Czym się charakteryzuje i czy sprawdzi się we wszystkich wnętrzach?

17.09.2019
Aktualizacja: 17.09.2019 13:47

Od jakiegoś czasu wraca moda na rzeczy z drugiej ręki. To świetne rozwiązanie - nie tylko pod względem ekologicznym! W ten sposób możesz uratować naprawdę wyjątkowe przedmioty! A jak udekorować mieszkanie w stylu vintage?

Mieszkanie w stylu vintage
fot. Shutterstock

Moda wnętrzarska zmienia się błyskawicznie! Gdy decydujesz się zmienić wystrój, zastanów się dwa razy, czy wystawić meble na śmietnik. Niektóre z nich nigdy nie wyjdą z mody! Styl vintage pełnymi garściami czerpie z tego, co było. Podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie i nie osiągnąć wrażenia mieszkania babci.

Styl vintage w mieszkaniu - charakterystyka

Co świadczy o ponadczasowości danego mebla? Na pewno jego estetyczne wykonanie, wykorzystanie solidnych materiałów i oryginalne, intrygujące wzornictwo.

Dawniej meble były tworzone z duszą, z założenia miały służyć na kilkanaście lat, a nie sezonów. Nie produkowano również ich masowo. Styl vintage nie powinien się kojarzyć z PRL-em, czyli między innymi obciachowymi meblościankami. Do mieszkania wybieramy też tylko niektóre elementy vintage, dzięki temu unikniemy efektu kiczu, a mieszkanie będzie miało duszę.

Styl vintage charakteryzuje się zamiłowaniem do mebli z drugiej ręki. Do łask wracają popularne fotele 366, na pchlich targach szukamy porcelany i ceramiki.

Mieszkanie w stylu vintage powinno zawierać jedynie detale - w przeciwnym razie zamiast przytulnego mieszkanka stworzymy nieciekawą graciarnię.

Zobacz także: Styl angielski w mieszkaniu. Jakie są jego elementy i na co postawić? 

Styl vintage - meble, detale, kolory

Styl vintage daje nam dużą dobrowolność w wyborze kolorów lub materiałów. Mieszkanie może być pomalowane na jasne kolory - od bieli, beżów i szarych odcieni. Po krzykliwe kolory i wzorzyste tapety.

Idealnie sprawdzą się drewniane parkiety w jodełkę i piękne dywany znalezione w second handach i na pchlich targach.

Styl vintage to przede wszystkim detale. Na komodach powinna się znaleźć piękna porcelana i wazony ze świeżymi kwiatami. Sprawdzą się tutaj również kryształowe misy, szklanki czy kieliszki.

Jeśli chodzi o meble, to warto ich poszukać na pchlich targach, a także w piwnicach naszych rodziców i dziadków. Ciekawe eksponaty znajdziemy również na aukcjach internetowych i z pewnością kupimy je za grosze. Odnawiając dawne meble nadajemy im drugie życie.

Sprawdzą się tutaj komody na nóżkach, proste i drewniane fotele. W mieszkaniu vintage powinien się również znaleźć kredens lub lakierowane stoły.

Współcześnie styl vintage zestawia się z innymi - na przykład minimalistycznym lub skandynawskim, gdzie wszystko jest uporządkowane i harmonijne.

Vintage sprawdzi się również we wnętrzach industrialnych - czasami wystarczy tylko jeden element, żeby całość wyglądała naprawdę interesująco.

Styl vintage - dla kogo jest odpowiedni?

Styl vintage nie jest dla każdego. Z pewnością nie spodoba się wielbicielom stylu nowoczesnego i glamour. Jeśli nie jesteś pewien, czy taka estetyka jest dla ciebie odpowiednia, to możesz spróbować wprowadzić chociaż jeden element vintage do mieszkania - na przykład stary obraz czy odrestaurowaną komodę.

Zobacz także: Styl francuski w mieszkaniu. Jak wprowadzić go do swoich domów i na jakie elementy postawić?

loader

Niektóre wnętrza mają duszę! Zainspiruj się najnowszymi trendami!