Jak często zmieniać pościel? Polacy robią to zdecydowanie za rzadko

27.02.2023 15:58

W pościeli gromadzą się bakterie, roztocza i grzyby. Właśnie dlatego powinniśmy zmieniać ją regularnie. Dzięki temu możemy uniknąć wielu poważnych chorób. Jak często należy zmieniać pościel? Eksperci z New York University School of Medicine nie mają co do tego wątpliwości.

Jak często należy zmieniać pościel?
fot. shutterstock/ Jak często należy zmieniać pościel?

Regularna i częsta zmiana pościeli świadczy o naszej higienie. Spanie w zadbanym, czystym łóżku sprawia, że nasz nocny odpoczynek jest znacznie bardziej jakościowy, a my rano czujemy się wypoczęci i pełni energii. Jeśli natomiast nie zmieniamy pościeli odpowiednio często, możemy nie tylko gorzej sypiać, ale również nabawić się poważnych chorób, takich jak: trądzik czy egzema.

Jak często Polacy zmieniają Pościel. Badanie mówi jasno

Jak często Polacy zmieniają pościel? Z badania TNS Polska przeprowadzonego w 2016 roku wynika, że niemal jedna trzecia Polaków (30 proc.) wymienia pościel co dwa tygodnie. 22 proc. ankietowanych przyznało, że robi to jedynie raz w miesiącu. Naukowcy z New York University School of Medicine zaznaczają: to zdecydowanie za rzadko!

Eksperci zwracają uwagę na to, że poszwy poduszek i kołder to miejsca, w których rozwijają się bakterie, namnażają grzyby i roztocza. Poszwy mają bowiem częsty kontakt z naszym ciałem. W trakcie nocy „zostawiamy” na nich martwy naskórek, włosy oraz inne zanieczyszczenia. Jeśli w naszym domu mieszkają zwierzęta – psy lub koty – one również zanieczyszczają łóżko. W konsekwencji, chociaż po kilku dniach użytkowania, pościel wydaje się nam jeszcze czysta, w rzeczywistości wypełniają ją mikroorganizmy, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Jak często należy zmieniać pościel?
fot. shutterstock/Jak często należy zmieniać pościel?

Zobacz również: Tiktokerka pokazała, jak zmienić pościel w kilka sekund. Wypróbuj ten trik

Jak często należy zmieniać pościel? Naukowcy zaznaczają: to minimum

Czy zmiana pościeli raz na dwa tygodnie wystarczy, by utrzymać ją w czystości? Niekoniecznie. Eksperci zaznaczają, że jeśli chcemy cieszyć się jakościowym snem i dobrym zdrowiem, powinniśmy bardziej dbać o miejsce nocnego wypoczynku. Zalecają, by zmieniać pościel przynajmniej raz w tygodniu – zwłaszcza jeśli mieszkają z nami zwierzęta, które wychodzą na zewnątrz.

- By uniknąć reakcji alergicznych, powinniśmy prać pościel i prześcieradła raz w tygodniu – tłumaczy Philip Tierno, mikrobiolog z New York University School of Medicine.

Jeśli pogłaskałeś psa na ulicy, prawdopodobnie chcesz umyć ręce. A teraz wyobraź sobie, że ta sytuacja analogicznie dotyczy twojego łóżka i zadaj sobie pytanie, czy na pewno chcesz w tym spać - doradza.
loader

RadioZET.pl