Jak często wymieniać gąbkę do zmywania? Prosta zasada uchroni cię przed atakiem bakterii

09.03.2023 12:41

– Gąbki kuchenne są siedliskiem bakterii – tłumaczy w instagramowym poście Mama-chemik. Ekspertka zaznacza, że jeśli decydujemy się używać popularnych gąbek wykonanych z pianki i nylonu, powinniśmy regularnie je wymieniać. Jak często? Ta informacja może zaskoczyć wiele osób.

Jak często wymieniać gąbkę do zmywania?
fot. shutterstock /Jak często wymieniać gąbkę do zmywania?

Sylwia Panek znana jest również jako Mama-chemik. To miłośniczka domowych sposobów ułatwiających utrzymanie domu w czystości. Aktywnie działa w mediach społecznościowych. Na Instagramie dzieli się z internautami poradami dotyczącymi porządków, ekologii i oszczędzania. Jej instagramowy profil obserwuje prawie 98 tys. użytkowników. Liczba ta stale rośnie.

Mama-chemik niedawno postanowiła uświadomić swoich obserwatorów, jak szkodliwe mogą być popularne gąbki służące do zmywania naczyń. Opublikowała post, w którym poinformowała, jak często należy wymieniać ten produkt, aby utrzymać czystość w kuchni.

Jak często wymieniać gąbkę do zmywania? Chwila nieuwagi i baterie zaatakują

Na początku wpisu Sylwia Panek wytłumaczyła, dlaczego regularna wymiana gąbek do zmywania naczyń jest ważna. – Gąbki kuchenne są siedliskiem bakterii. Są długo wilgotne i zostają na nich resztki jedzenia. To idealne warunki. A jeszcze gorzej, jeśli zostawiamy je w wodzie lub resztkach jedzenia w zlewie – zaznaczyła Mama-chemik. I dodała:

Naukowcy sugerują, że to tych gąbek powinniśmy bać się bardziej niż sedesów i powinniśmy wymieniać je nie rzadziej niż RAZ W TYGODNIU!

Sylwia Panek zaznaczyła, że dbanie o czystość gąbek do mycia naczyń jest bardzo trudne. – Wiem, że niektórzy takie gąbki piorą lub wkładają do zmywarki, ale to, podobnie jak w przypadku prania syntetycznych ubrań wiąże się z uwalnianiem mikroplastiku do ścieków – podkreśliła.

Jednocześnie jest to też problem z mikrobiologicznego punktu widzenia, gdyż złe bakterie, które ocalały zaczną się szybko ponownie namnażać i kolonizować Waszą gąbkę  – podkreśliła.

Zobacz również: Wlej do wody i przetrzyj szafki. Ten trik sprawi, że zapomnisz o kurzu na długo

Sylwia Panek poradziła swoim obserwatorom, żeby wypróbowali ekologicznego rozwiązania, które pomoże im utrzymać czystość w kuchni. – Dużo bardziej polecam kupować gąbki z naturalnych materiałów, które po wyrzuceniu na śmietnik rozłożą się do prostych związków organicznych, które nam nie zagrażają – zaznaczyła.

loader

RadioZET.pl