Zamknij

Ta roślinka jest hitem na Instagramie. Sprawdź, jak hodować drzewko szczęścia!

08.04.2020
Aktualizacja: 08.04.2020 14:38

Sprawdźcie, jak hodować drzewko szczęścia. Ta niewielka roślina prezentuje się naprawdę świetnie i nie wymaga skomplikowanej opieki.

drzewko szczęścia
fot. Shutterstock

Drzewko szczęścia nazywane również gruboszem jajowatym stało się prawdziwym hitem na Instagramie. Wybiera je coraz więcej gwiazd i blogerek do ozdobienia swoich domów. Nie ma się czemu dziwić, drzewko prezentuje się naprawdę dobrze i jest bardzo odporne. Sprawdzi się nawet w tych domach, których właściciele nie mają ręki do roślin.

Drzewko pochodzi z Afryki środkowej. Hodowane w mieszkaniu może osiągać nawet metr wysokości. Roślinkę należy nawadniać w zależności od temperatury w pomieszczeniu, najlepiej, jeśli nie przekroczy 20 stopni Celsjusza. Drzewko szczęścia należy podlewać raz na dwa tygodnie. 

Drzewko szczęścia

Według wierzeń drzewko szczęścia emituje pozytywną energię. To właśnie dzięki niej mamy dobre samopoczucie, jesteśmy zdrowi oraz wyciszeni. Roślinka według mistrzów feng shui ma również zapewnić swojemu właścicielowi fortunę. Liście swoim kształtem przypominają bowiem monety.

Okazuje się, że drzewko szczęścia nie tylko wygląda dobrze, ale również jest wykorzystywane w medycynie. Sok z liści łagodzi zapalenia stawów, przyspiesza gojenie ran, a także radzi sobie z opryszczką. Wystarczy tylko przeciąć listek i posmarować sokiem chore miejsce.

Drzewko szczęścia produkuje również bardzo dużo tlenu i pochłania CO2. Jeśli więc zdecydujemy się na drzewko szczęścia, pomieszczenie będzie dotlenione, co sprawi, że będzie nam się w nim znacznie lepiej funkcjonowało.

Jeśli chcemy, możemy rozmnożyć nasze drzewko szczęścia. Sadzonki liściowe oraz pędowe o 2-4 liściach należy pobrać wiosną i osuszyć przez 1-2 dni. Po tym czasie należy wsadzić do suchej ziemi, pamiętając, że roślinkę trzeba podlać za około 2-3 tygodnie.

Grubosz - uprawa

Drzewko szczęścia wymaga dość przepuszczalnego podłoża z odrobiną piasku, jednak bez torfu. Na dnie doniczki warto by znalazła się warstwa drenażu. Nie należy podlewać go zbyt często, ponieważ niezbyt to lubi. Grubosze dobrze znoszą suche powietrze, a największe rosną w temperaturze około 20 stopni Celsjusza.

Grubosze dzielą się na dwa rodzaje:

  • o zielonych liściach - ta odmiana nie lubi nasłonecznienia. Najlepiej czują się na parapecie od wschodniej strony.
  • o srebrnych liściach - lubią bardzo dużo słońca, dlatego powinny stać najbliżej okna lub na balkonie.

Zainspirujcie się pięknymi aranżacjami grubosza!

Zaczniecie hodować drzewko szczęścia?

Zobacz także: Fotel uszak nigdy nie wyjdzie z mody! Czy pasuje do każdego salonu?