Oceń
Rumianek jest zielem, które występuje na terenie całej Polski. Niektórzy uprawiają go w celach leczniczych. Bardzo często rumianek możemy spotkać na polach, łąkach i przydrożach.
Zobacz także: Syrop z czosnku - warto go pić nie tylko przy przeziębieniu
Rumianek jest zielem polecanym dla wszystkich, nawet dla niemowlaków. Jedyne przeciwwskazanie do stosowania i spożywania rumianku jest alergia.
Rumianek - właściwości
Rumianek można stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Jest zalecany szczególnie osobom z problemami z układem pokarmowym, a także tym, którzy prowadzą stresujący tryb życia.
Lekarze często też polecają rumianek przy infekcja pęcherza moczowego oraz przy hemoroidach. Właściwości tego ziela pomogą także w czasie grypy i przeziębienia. Rumianek też można stosować jako lek przeciwbólowy na ból brzucha, głowy.
Swoje właściwości lecznicze rumianek zawdzięcza cennym substancjom, są to m.in.:
- witamina B4, czyli cholina (obecność tej witaminy jest konieczna w budowie komórki),
- witamina C (wzmacnia układ krążenia i jest silnym przciwutleniaczem)
- przeciwutleniacze,
- flawonoidy,
- fenolokwasy,
- chamazulen (ta substancja ma właściwości przeciwalergiczne),
- paliacyteleny (pobudzają one układ nerwowy, dodatkowo mają działanie antybakteryjne i przeciwbólowe),
- fitosterole (substancja obniża tzw. zły cholesterol),
- alfa-bisabolol (ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne),
- gorycze (pobudzają układ trawienny),
- sole mineralne (są to składniki niezbędne do prawidłowej pracy organizmu),
- związki kumarynowe i śluzowe (działają przeciwzakrzepowo oraz rozkuroczowo).
Zobacz także: Syrop z sosny - ten cudowny lek można pić również w ciąży
Rumianek - działanie
Ziele rumianku w medycynie naturalnej jest wykorzystywane ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Dodatkowo ta roślina ma działanie przeciwalergiczne i rozkurczowe. Rumianek pomaga też na wiele dolegliwości bólowych.
Rumianek - zastosowanie w medycynie naturalnej
- podrażniona skóra
Rumianek dzięki swym właściwościom pomaga przy wielu dolegliwościach skórnych. Stosowanie rumianku zalecane jest przy zmianach trądzikowych, łagodzeniu podrażnień, a także do zmian skórnych powstałych przez grzybice. Rumianek też poradzi sobie z oparzeniami słonecznymi, świądem skóry i przy owrzodzeniach.
Ze względu na działanie przeciwzapalne i ściągające, rumianek jest polecany do przemywania oczu i przygotowanie kompresów przy zapaleniu spojówek, a także przy innych podrażnieniach oka.
- infekcje jamy ustnej i gardła
Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne dobrze działają na błonę śluzową jamy ustnej. Dlatego ziele rumianku jest szczególnie polecane przy zakażeniach grzybiczych jamy ustnej, infekcjach gardła oraz przy stanach zapalnych dziąseł.
- kolka niemowlęca
Napar z rumianku ma działanie rozkurczowe i pomaga złagodzić objawy kolki niemowlęcej. Dodatkowo ziele rumianku uspokaja małe dzieci i ułatwia im zaśnięcie. Kompres z rumianku warto też użyć przy zapaleniu spojówek u dzieci lub gdy ropieją oczy. Poleca się także naparem z rumianku przemywać dziąsła w trakcie ząbkowania. Dodatkowo ziele rumianku może pomóc małym dzieciom w trakcie przeziębienia - wystarczy, że przy łóżeczku zostawisz gorący napar z rumianku. Dziecko będzie go wdychać, a to pomoże udrożnić drogi oddechowe.
- problemy trawienne
Rumianek jest polecany na wszelkiego rodzaju problemu z układem pokarmowym. Właściwości rumianku hamują rozwój stanów zapalnych i dodatkowo rozkurczają mięśnie gładkie jelit i przewodów żółciowych. Ziele rumianku poprawia przepływ żółci, dobrze działa na błonę śluzową żołądka i korzystnie wpływa na wątrobę. Szczególnie jest polecany przy chorobie wrzodowej i nadkwaśności żołądka.
- problemy ze snem i nadmierny stres
Właściwości rumianku takie jak związki kumaryny pomagają zniwelować nerwy i zrelaksować organizm. Jeżeli masz problem z zaśnięciem - przygotuj sobie kąpiel z dodatkiem naparu z rumianku.
- trudno gojące się rany
Oprócz właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych, rumianek pobudza przemianę materii w skórze, co w efekcie przyśpiesza gojenie się ran.
- ból brzucha
Herbatka rumiankowa jest bardzo skutecznym środkiem na ból brzucha u dzieci oraz dorosłych, a także ma działanie wiatropędne. Właściwości rozkurczające rumianku i antyseptyczne pomagają także na problemy z pęcherzem moczowym oraz nerkami.
Rumianek - zastosowanie w kosmetyce
Rumianek i jego właściwości swoje zastosowanie odnalazły także w kosmetyce. Jest składnikiem wielu kremów i serum, które łagodzą podrażnioną skórę. Ziele znajdziemy także w wielu kosmetykach przeznaczonych do zmian trądzikowych. Rumianek jest też jednym ze składników preparatów do pielęgnacji skóry głowy. Ziele polecane jest także na siwe włosy.
Herbatka rumiankowa - przepis
Picie herbatki rumiankowej polecane jest w szczególności dla osób, które często się stresują i denerwują. Herbata z rumianku ułatwia także zasypianie. Dodatkowo ma działanie rozkurczowe więc jej wypicie pomaga przy bólu brzucha.
Składniki:
- wrzątek (2 szklanki),
- suszone kwiaty rumianku (2 stołowe łyżki).
Przygotowanie:
Dwie łyżki suszonego kwiatu rumianku zalej pół litrem wrzątku. Trzymaj pod przykryciem około 15 minut, a następnie odcedź. Rumianek zaleca pić się 5 razy dziennie. Osoby dorosłe mogą dodać więcej suszu z rumianku. Dla urozmaicenia smaku możesz dodać także mięty i szałwii.
Zobacz także: Niedoceniony krwawnik pospolity - koniecznie sprawdź przepisy z wykorzystaniem tego ziela!
Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.
Zobacz także: Produkty, które utrudniają odchudzanie
Autor: Sylwia Bagińska
Oceń artykuł